V pátek v noci představilo svého lídra hnutí ANO. Sněm překvapivě nepodpořil návrh krajského vedení, které doporučilo ředitele českolipské nemocnice Jaroslava Kratochvíla, ale poměrně neznámou úřednici Jitku Volfovou z České Lípy.

Podle krajské manažerky Markéty Akrmanové se tím vyřešila řada dohadů a spekulací, které kolem nominace nastaly. Nespecifikovala ale, o které šlo. Volfová získala z možných 80 hlasů 53, Kratochvíl pouhých 27. Na druhém místě kandidátky je bývalý šéf školského úřadu v Liberci Robert Gamba.

Bývalý ekonomický náměstek liberecké primátorky, o němž se jako o lídrovi spekulovalo ještě před pár týdny, se do nominace nakonec vůbec nedostal. „Nakonec nebyl nikým navržen," uvedla Akrmanová.

„Mě to nepřekvapilo, protože jsem znal rozložení sil i snahy libereckého vedení změnit pořadí kandidátky. To mě zklamalo a ukázalo, že organizace není politicky dospělá. Podle mě by Kratochvíl byl nejlepším lídrem, i když samozřejmě nechci snižovat kvality paní Volfové," řekl poslanec za ANO Martin Komárek. Jaroslav Kratochvíl se k výsledku volby vyjádřit nechtěl.

Návrh krajské kandidátky bude schvalovat celostátní výbor 3. března, definitivní podobu oznámí předseda hnutí podle Andrej Babiš podle Akrmanové začátkem dubna. Hnutí ANO se netají, že chce vyhrát a po postu libereckého primátora získat i vedení Libereckého kraje.

Sněm vybíral také krajského šéfa strany po Tiboru Batthyánym, který ji před několika týdny složil. Stala se jí místostarostka Stráže nad Nisou Daniela Kysilková.

Jasno zatím ANO nemá v osobě kandidáta na senátora, o němž se bude současně s krajskými volbami letos rozhodovat. V této souvislosti padlo jméno někdejšího starosty Jindřichovic, Petra Pávka. Z návrhu ale padlo. ANO má teď tři možné kandidáty, dva z toho jsou z Frýdlantska. Jejich jména ale zatím ANO nezveřejnilo.