Ani tentokrát nechyběly mezi hráči mariáše zástupkyně ženského pohlaví. Tři ženy přijíždějí na turnaj pravidelně, aby změřily síly s ostatními spoluhráči v převážně mužské hře. Jejich umístění pak potvrzuje, že jsou pro muže rovnocennými partnery.

Jiřina Hartová z Hejnic se umístila na 7. místě. Na turnaj přijela s manželem, který se stal absolutním vítězem. Mariáš je podle ní zajímavá hra a bystří mozek.

„Nevím, proč se neúčastní víc žen. My kdysi hrávali doma s manželem, když byli ještě naživu jeho rodiče. Teď chodíme trénovat na turnaje u nás v Hejnicích. Ale stejně je nejdůležitější, jak vám jde karta," řekla Hartová.

Vísecký turnaj v trojkovém mariáši se hraje na pět kol. Kdo s kým bude hrát a u jakého stolu losuje počítač. Hraje se o peníze, ale drobné obdrží každý účastník od pořadatelů.

„Technika pak zpracuje výsledky a určí konečné pořadí. Zvítězí hráč s největším počtem bodů ze všech kol. Paradoxně může nastat situace, že nevyhraje ten, kdo by v celkovém součtu nashromáždil nejvíce peněz. Systém na body je ale spravedlivější, nestane se, že celkové vítězství získá hráč jen díky tomu, že mu v jednom kole „šla" neuvěřitelně karta," popsal formální stránku turnaje František Tuhý.

Podle organizátorů existuje asi 40 hráčů, kteří jezdí pravidelně na mariášové turnaje po celém regionu. Ve Vísce se k nim připojí skupina asi 20 místních.

Paní Jiřina patří mezi pravidelné účastníky. Do Vísky jezdí ráda, protože se jí vesnice líbí a navíc se snaží bořit stereotypy.

„Nejdůležitější je, že se do hry může zapojit i žena. Mariáš hrávali dříve pouze muži, žena byla potřebná jinde než u karbanického stolu. Muži si mysleli, že žena nemá takové myšlení jako muž, ale není to pravda. Dokazuji to i svou účastní na turnaji," řekla hráčka z České Lípy.