To, o čem už v celé republice cvrlikají vrabci na střechách, je oficiálně přiznáno. Obce a města dostávají od státu až o desítky procent nižší částky ze zákonného rozpočtového určení daní, než předpokládaly.

Přes 17 milionů Jablonec, 1,7 milionu Železný Brod. Podobná čísla počítají i v dalších městech, na obcích pak ve statisících. Jde o propady příjmů rozpočtů na základě zákona o rozpočtovém určení daní.

„Za první dva měsíce letošního roku se příjmy města Železný Brod z rozpočtového určení daní propadly o 1,7 milionu korun, první čísla za březen špatný trend jen potvrzují," popsal Václav Horáček, radní města Železný Brod a poslanec Parlamentu ČR. Z těchto funkcí zaslal na ministerstvo financí, konkrétně na ministra a vicepremiéra vlády ČR Andreje Babiše, písemnou interpelaci.

Dojde reálně ke zlepšení situace?

Generální finanční ředitelství (GFŘ), které se Jabloneckému deníku k tomuto problému vyjádřilo, vidí situaci odlišně. „Aktuální březnová čísla nám naznačují zlepšující se trend a je zde reálný předpoklad, že se postupně výnosy z daní do rozpočtů obcí dostanou na úroveň předchozích let," reagovala tisková mluvčí GFŘ Petra Petlachová.

Obce i kraje při sestavování rozpočtu vycházejí z předpokladů ministerstva financí a to vysílalo optimistické zprávy. Vše je ovšem ale reálně jinak. Samosprávám hrozí, že budou muset začít v rozpočtech škrtat. Situací je většina obcí a měst překvapena. Například v Jablonci podle predikce Ministerstva financí měl být letos v oblasti daňových příjmů nárůst oproti loňskému roku o 2,5 %, nikoli propad. „Vývoj převodů prostředků, odváděných do rozpočtů obcí z výnosů daní, je počátkem roku vždy nevyrovnaný. Nelze proto dělat ze současného poklesu závěry o trvalém propadu těchto výnosů," uklidňuje vzrušení jednotlivých radnic Petlachová.

Problém při porovnávání výnosů ze začátku roku loňského a letošního spočívá podle ní ve zkreslené srovnávací základně.

Propad příjmů od státu zaznamenal i Liberecký kraj. Podle hejtmana Martina Půty není situace zatím nijak tragická, nechce ji ale podcenit. Netrpělivě očekávají další vývoj i na jablonecké radnici. „Takhle nízké daňové příjmy jsme ještě nezaznamenali. Situace je horší než za stejné období roku 2010. Otázkou je, zda je to trend dalšího vývoje či nikoli. Pokud se situace nezlepší do měsíce, budu v květnu předkládat zastupitelům restriktivní opatření. Zatím bych nerad dělal předčasné závěry," vyjádřil se náměstek primátora Miloš Vele. Město prozatím vyjádření Ministerstva nedostalo.