DD jako dětský domov. DD jako Dubá-Deštná. DD jako Deštná-Dublin. Do dvou písmen by se dala shrnout místa, která hrají důležitou roli v životě šestnáctiletého Tomáše Kmetze z dětského domova v Deštné u Dubé.

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové ho letos vybral jako jedno z patnácti dětí z celého Česka, které o velkých prázdninách absolvovaly čtrnáctidenní jazykový kurz angličtiny přímo ve Velké Británii. Konkrétně Tomáš letěl do irské metropole Dublinu. „Jsem první z našeho dětského domova, kdo se na takovou cestu vydal," říká Tomáš, jinak student prvního ročníku oboru prodavač.

Složité dětství

Příběh sympatického mladíka stojí za zmapování. Kdyby například televize hledala do svých pořadů někoho, kdo prožil krásné a bezstarostné dětství bez kotrmelců, jeho by téměř určitě nevybrali.

Jako dítě prošel Klokánkem i diagnostickým ústavem, z klasické základní školy ho přeřadili na speciální školu. „A nedávno to byly čtyři roky, co už jsem tady v dětském domově v Deštné," říká. I když je v „děcáku", kde s Tomášem bydlí i tři jeho sourozenci, spokojený, tak vše, co zatím prožil, není zrovna příznakem odrazového můstku do zářivé budoucnosti. Tomáš z Deštné to ale možná prolomí.

Dvoutýdenní kurz v Dublinu mu hodně dal. „Angličtina mi šla docela dobře i předtím a teď jsem se ještě zlepšil," míní Tomáš.

Otevřené pole

Tak daleko jako v Dublinu nikdy předtím nebyl. „Je to krásné město, kde skoro na každém rohu potkáte nějakého hudebníka," vypráví Tomáš, který sám rád zpívá, hraje na kytaru a zkouší to i na klávesy.

„Tomáš byl velmi šikovný kluk, jedničkář, byl i hodně manuálně zručný," vzpomíná Jindřiška Pomikálková, ředitelka Základní školy v Moskevské ulici v České Lípě, kam Tomáš ještě vloni chodil. „On je příkladem, že i děti ze speciální školy mají otevřené pole působnosti a mohou něco dokázat."