Formou zápůjčky, ale v podstatě jako stálá expozice, se do Nového Boru vrátily desítky unikátních děl, které vytvořili sklářští výtvarníci z celého světa během mezinárodních sklářských sympozií IGS, pořádaných ještě pod záštitou Crystalexu před jeho krachem v roce 2009.

Zahrnuje i díla z prvních ročníků

Unikátní díla byla do krachu sklářského kolosu vystavena i uskladněna na zámku Lemberk. Jenže po pádu Crystalexu se stala součástí konkurzní podstaty a insolvenční správkyně později celou sbírku v zájmu věřitelů prodala. Kupcem se stala Nadace Josefa Viewegha, jejímž zakladatelem byl otec známého spisovatele Michala Viewegha a jejímž hlavním cílem byla rekonstrukce slavné sklářské huti František v Sázavě.

Ilustrační foto.Díky úzké a dlouhodobé spolupráci Ajeto Art Glass Musea, Nadace Josefa Viewegha, obecně prospěšné společnosti Cesty skla, která provozuje sklářskou huť František, a kurátora Uměleckoprůmyslového musea v Praze Milana Hlaveše se část vzácných objektů z historické sbírky tento týden opět vrátil do Nového Boru.

„V pondělí 3. srpna bylo zhruba devadesát artefaktů průřezově reprezentujících všechny ročníky IGS, a to dokonce i ty vůbec první, převezeno ze skladu Nadace do nově vybudované části novoborského AJETO Art Glass Musea," popsala Alena Forgáčová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu v Novém Boru.

Některé dovezené objekty čeká ještě ošetření, neboť jsou ve stavu, o kterém se dá mluvit jako o záchraně před zkázou na poslední chvíli.

„U některých je vlastně zázrakem, že je diváci budou moci znovu spatřit," doplnila Alena Forgáčová.

Historická kolekce bude umístěna v čerstvě dobudované dostavbě Ajeto Art Glass Musea. Obojí se návštěvníkům slavnostně otevře v pátek 2. října odpoledne, v druhý den letošního 12. Mezinárodního sklářského sympozia. Díla z IGS tak budou zpátky tam, kde vznikla.

Pohnuté osudy sbírky z IGS

• celá obsahuje 1515 kusů, vytvořených na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006

• obsahuje díla od zhruba 500 autorů z celého světa, jejich povinností bylo 1 dílo vytvořené na sympoziu věnovat do sbírky, odborníci odhadli její hodnotu na více než 20 milionů korun, ve sbírce jsou např. díla Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové, René Roubíčka či Ivo Rozsypala

• majitelem sbírky byl Crystalex, ten ale skončil v roce 2009 v insolvenci a správkyně sbírku v roce 2011 prodala Nadaci Josefa Viewegha

• sbírka byla umístěná na zámku Lemberk, v listopadu 2011 byla přemístěná do Čelákovic, odtud se stěhovala do Sázavy na Benešovsku, malá část nyní do Nového Boru