Na Kraji funguje teprve něco málo přes rok a už se jí chtějí zbavit. Řeč je o Krajské protikorupční komisi v čele s Janem Korytářem (Změna pro Liberecký kraj). Komise sklízí kritiku přímo od koaličního partnera, Starostů pro Liberecký kraj, a to pro svou údajnou nečinnost.

„Osobně jsem zcela jednoznačně pro zrušení takzvané protikorupční komise. Od samého počátku byl její vznik daní jednomu pološílenému koaličnímu zastupiteli jménem Jan Korytář, který sní o tom, že je víc než ostatní, že je oprávněn vyšetřovat a udávat všechny okolo sebe, že on je svatý a všichni okolo něj jsou zločinci. Komise ovšem nemá v právním systému žádnou oporu v zákonech, není žádnou kriminální policií, a tak jen parazitovala a parazitovala v marné snaze urvat pro sebe grant ve výši 3 milionů z krajského rozpočtu," kritizuje Korytářovu komisi koaliční zastupitel a starosta Chrastavy Michael Canov (SLK).

Rada Kraje už dvakrát navrhla zrušení komise, ale tento návrh neprošel, hejtman ho pokaždé stáhl. Příští Rada zasedá 29. července.

„Tento návrh se tam určitě objeví znovu. My ale nejsme nepotřební. Fungujeme ovšem jen jako poradní orgán, který se schází jednou měsíčně, a tedy nelze očekávat, že budeme rozkrývat nějaké velké kauzy. Odměna za naší práci je také minimální," obhajuje se Korytář.

Pokud se komise v daném měsíci nesejde, na finanční odměnu nemá nárok. „Za poslední půlrok jsme inkasovali 72.314 korun," dodal Korytář.

Podle hejtmana ale ani tak nejde o peníze. „V Radě jsme si řekli, že po roce zhodnotíme činnost všech krajských komisí, což se stalo. Komise pana Korytáře na mě působí jen jako hezký diskuzní kroužek, který není k ničemu. Já mám rád věci, které fungují. Že dosud nebyla komise zrušena, to byl můj vstřícný krok. Vyčkávám, až zrušení podpoří kompletně celá Rada včetně členů ze Změny," vylíčil Deníku hejtman Martin Půta (STAN).

Půtu už neobměkčí ani Korytářem předkládané argumenty. „Například jsme se hodně věnovali připomínkování nové směrnice k zadávání zakázek. Nyní se zabýváme výzkumným ústavem, který chce Kraj koupit na základě jediného znaleckého posudku, požadujeme ještě minimálně jeden," tvrdí Korytář.

Jeho kolegyně má zase za to, že od Kraje nikdy nepocítila žádnou podporu, žádnou zpětnou vazbu. „Práci nám komplikuje fakt, že většina členů komise není v krajském zastupitelstvu, což nám činí velké potíže při získávání interních informací. A znovu opakuji, že my můžeme vydávat pouze doporučení, stanoviska. Reagujeme na žádosti Kraje. Skandální odhalení nejsou v našich silách," říká Lenka Petráková z o.s. Oživení.

Půta i Korytář se shodují na tom, že současná rozepře kvůli komisi nijak neohrozí chod krajské koalice. Na komunální úrovni si ale Změnaři a Starostové v předvolebním období jdou a teprve půjdou pořádně po krku.