Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koordinátorka Romů: Jsme už navždy v kolonce "Ti špatní“

Liberec /ROZHOVOR/ - Marie Štajnerová pracovala 2,5 roku v Libereckém romském sdružení (LRS). To nechvalně proslulo tím, že neoprávněně fakturovalo 26 milionů korun, pročež s ním Liberecký kraj rozvázal spolupráci.

25.3.2012
SDÍLEJ:

Někdejší pracovnice Libereckého romského sdružení M. Štajnerová. Foto: archiv

Žena, která poznala organizaci zevnitř, tvrdí, že sdružení bylo jako nepohodlné bez přímých důkazů a ukončeného vyšetřování zlikvidováno. Deníku poskytla exkluzivní rozhovor.

Paní Štajnerová, čtenáři vás neznají. Můžete na úvod říct, jakou práci jste přesně pro LRS prováděla?

Byla jsem od června 2009 zařazena jako personalistka s klienty jsem procházela záležitosti přijímacích pohovorů, vyhledávala jim volná místa, obcházela s nimi úřady práce a učila je finanční a písemnou gramotnost.

Kolik lidí jako vy vůbec LRS zaměstnávalo?

V poslední fázi, kdy poskytovalo opravdu širokou škálu služeb, zde pracovalo 40 lidí. Pokrývali jsme nejen Liberecko, ale hlavně Novoborsko, Českolipsko, Mimoňsko a Hrádecko.

Co je s těmi lidmi dnes? Byli propuštěni?

Všech 40 nás skončilo. Se mnou už například nebyla prodloužena smlouva. Ostatní se týden po mně dozvěděli, že mají výpověď. Nebylo na výplaty, dodnes nám dvě dluží.

Vy jste si za ta léta ani jednou nevšimla, že by se v LRS dělo něco nepředloženého? Narážím teď na výsledky kontroly, kterou zde provedlo ministerstvo.

Naprosto ne. Navíc jsem několikrát připravovala podklady pro kontroly, které k nám chodily. Ty chodily totiž jedna za druhou. Vždycky bylo vše v pořádku.

To by mě zajímalo, jak do toho zapadá nákup stolních fotbálků a iPADů, které si LRS z dotací kupovalo… Ani to vám nepřišlo divné?

Ale já si nemyslím, že by to tam nepatřilo. Podle mně k té práci tyto věci patřily.

Jak, proboha?

iPAD vlastnil hlavní koordinátor, byl na takové pozici a měl takovou zodpovědnost, že to k jeho práci patřilo. Fotbálky a karaoke tam také měly smysl. Uvědomte si, že LRS provozovalo nízkoprahová centra, kde se sdružují cikánské děti. V Tanvaldu, Hrádku nebo Novém Městě. Aby se do těchto center stáhly a udržely se zde, muselo se jim nabídnout něco zajímavého. Všechno bylo pro klienty. Cikáni jsou často hudebně nadaní. Hudba k jejich životu patří. Potřebují tyto věci. Doma je obvykle nemají.

Připustíte alespoň, že LRS nákup a použití těchto věcí chybně fakturoval a zdůvodňoval? Proč by jinak přišly kontrole jako pochybné?

Možná je to tak. Do toho jsem neviděla a problém snad vznikl zde. Mohla roli hrát i neznalost. Sama jsem na střední škole pracovala jako účetní a vím, že leckdy bylo obtížné nějakou položku správně zařadit. Účetnictví je těžká věc, položek bylo mnoho a třeba se to jen špatně vykazovalo. Určitě se ale nic nenakoupilo nad rámec potřeb LRS.

Vy tedy nevidíte na straně LRS žádné pochybení?

Z mé strany si ničeho nejsem vědoma. Chyba se může stát komukoliv, ale určitě to nebylo tunelování. Spíš myslím neznalost a nebo špatně nastavené parametry, jak se co má dělat. Možná kdyby už na začátku jasně řekli, jak se co má dělat, dneska bychom se tu nebavili.

LRS neoprávněně fakturovalo 26 milionů. To je obrovská částka. Nemáte informace o tom, že by se v majetku někoho z členů sdružení objevily nová auta nebo domy?

Vůbec ne. Znám spoustu kolegů a vím, jak bydlí. Mají pronajaté byty, mají půjčky.

Ani na chvíli jste nezapochybovala, že jeden z vás skutečně ty peníze ukradl? A vy ostatní jste byli napáleni?

V průběhu mého působení ne. Pak mi to hlodalo v hlavě, ale když si to vezmu zpětně, tak nevím, kdo by to dělal. Všichni přece chtěli, aby LRS tu činnost mohlo dělat dál třeba několik let. A kdyby někdo úmyslně kradl, musel by vědět, že se to zjistí a o práci přijde. Spíš se domnívám, že jsme někomu byli trnem v oku.

Možná, kdyby se pan Kotlár podobně před médii obhajoval, že by naštvanost lidí na LRS nebyla tak velká. Jenže on soustavně mlčí.

Je to možné. On by se k tomu asi měl vyjádřit, jenže je tvrdohlavý. Dokud nebude konec celé kauzy, myslím, že k tomu nepromluví.

Kontroly přišly na to, že LRS fakturovalo mzdy o výši 50 000 korun. Tolik asi nikdo z vás neměl?

Já si několik let sama dělám daňové přiznání. Vím tedy, co za mě odvedli a co jsem zaplatila já. 99% zaměstnanců LRS mělo 15 000 hrubého. Žádných 50 000.

Kde se tedy tato částka vzala?

Tu mohli najít u vedoucích pracovníků, snad u pana Kotlára, hlavního koordinátora a účetní. Možná ještě u nějakých právních spolupracovníků. Ale plat 50 000 hrubého u člověka, který má na starost 40 lidí přece není vysoký.

Já mu ty peníze samozřejmě nezávidím, jen se ptám, proč se tvrdilo, že tolik mají i ti, kteří 50 000 nikdy na výplatnici neviděli.

Na druhou stranu, ten, kdo za to zodpovídal, by přece takovou blbost neudělal. Odvádí se sociální a zdravotní pojištění, všechno se dá lehce zjistit. Tohle se nemohlo dít.

Tak si to shrňme: Podle vás je vším snad účetní chyba, nedostatečné vysvětlení, a tedy i nepřejícnost kohosi zvenčí.

Musí tam být vnější závist. My ji na vlastní kůži pocítili v terénu.

Můžete být konkrétnější?

My jsme se setkávali s tím, jak nás všude pomlouvali a špinili. A to si nemyslím já, to nám řekli lidé, s nimiž jsem mluvila. Bylo to další romské sdružení.

Tedy jedině Romodrom nebo Romský život, s nimiž kraj uzavřel smlouvu.

Jedno z nich to může být. Nemyslíte si, pokud jste se koukal, odkud ta sdružení jsou, že je tu něco divného?

Odněkud z Ústecka, pokud se nepletu.

Jedno je z Mostu, dvě jsou z Prahy a jen jediné z Liberce. To je katastrofa. Proč lidé z Mostu budou dělat terénní práci v Liberci? To nechápu.

Uvědomujete si, že teď vlastně obhajujete lidi, kteří se před médii zavřeli a nereagují na žádné dotazy?

Možná. Pan Kotlár se k tomu nechce vyjadřovat dříve, než skončí nějaké výsledky šetření. Já tu chci obhájit především sebe a ostatní terénní pracovníky.

Co dnes děláte? Myslíte, že dlužné výplaty ještě uvidíte?

Dnes pracuji jako bankovní úřednice. Ty výplaty prostě nepřišly, LRS nedostalo peníze od kraje. Vím, že si už několikrát v minulosti peníze půjčovalo, aby nám dalo alespoň zálohy.

Jen jestli ty peníze neskončily v něčí kapse!

Ale proč by si někdo půjčoval na úrok, aby nám dal část výplaty? Pokud by tam ty peníze byly, přece by nám je dal, to by nedávalo smysl.

Kde se tedy děly podle vás chyby?

Musely se dít i na Libereckém kraji. Pana radního Petráčka neznám, ale podle mně už vystartoval se svojí předvolební kampaní, o čemž svědčí jeho velmi silná slova v rozhovoru pro Liberecký deník. Vždyť ještě neskončilo vyšetřování.

Oslovil vás někdo s žádostí, abyste v práci romské koordinátorky pracovala? Bylo by to logické, nově vysoutěžená sdružení si tyto lidi budou muset vychovat a to nebude lehké.

Nikdo mě neoslovil. Mám pocit, že noví poskytovatelé nikoho z nás neosloví. Jsme ve škatulce „Ti špatní“.

A kde tedy vezmou 40 lidí, kteří budou dělat práce místo LRS?

Nevím a netuším, jak tu práci chtějí zvládnout. Nejsou odsud a nemohou se tu orientovat. Jedno z těch sdružení má jen 9 zaměstnanců.

Neobjektivní kritika, brání se Liberecký kraj

Pavel Petráček, krajský radní pro sociální oblast, se vyjádřil k rozhovoru Libereckého deníku s bývalou personalistkou Libereckého romského sdružení Marií Štajnerovou:

Hned na začátku bych se rád zcela distancoval od vyjádření paní Marie Štajnerové a ptám se, z jaké pozice takto hodnotí práci Libereckého romského sdružení?

Kontrolou účetních dokladů, které Liberecké romské sdružení (dále jen LRS) předávalo Libereckému kraji při vyúčtování jednotlivých monitorovacích období, bylo zjištěno, že paní Marie Štajnerová na žádných mzdových přehledech nefigurovala. Kontrola byla taktéž provedena v registru poskytovatelů sociálních služeb, kam musí jednotliví poskytovatelé sociálních služeb průběžně předávat jmenovitě organizační strukturu organizace. Ani na těchto dokladech paní Štajnerová není uvedena. Její výpověď tak považuji za zcela neobjektivní.

Jako zástupce Libereckého kraje musím podotknout, že resort sociálních věcí musí dbát na řádné a efektivní hospodaření se svěřenými prostředky. S LRS o. s. bylo vedeno několik osobních jednání, kde bylo na vysoké náklady vynakládané na poskytování služeb opakovaně upozorňováno, bohužel však bez pozitivních výsledků. Abychom neohrozili financování a realizaci celého projektu, a tím i fungování ostatních poskytovatelů sociálních služeb v celém Libereckém kraji a případně i schválení nového pokračujícího projektu, byl Liberecký kraj nucen ukončit veškeré smluvní vztahy s poskytovatelem LRS, o. s., a to ke dni 31.12. 2011.

Částka 26 milionů Kč, kterou uvádí veškerá média, je částkou, jíž LRS o. s. vyčerpalo na zajištění sociálních služeb nízkoprahového zařízení pro děti a mládež a terénního programu v Libereckém kraji. Nejedná se tudíž o celkovou částku, která byla ze strany poskytovatele sociálních služeb neoprávněně čerpána.

Konečnou výši neoprávněných nákladů může určit pouze Finanční úřad, ten v září roku 2011 zahájil v Libereckém kraji na zmíněný projekt daňovou kontrolu, která do dnešního dne nebyla ukončena. Podnět ke kontrole podalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. MPSV v protokolu o výsledku kontroly uvedlo, že poskytování sociálních služeb prostřednictvím dodavatele LRS o. s. je pro úspěšnou realizaci projektu „IP 1 Služby sociální prevence v Libereckém kraji“ velmi rizikové.

A ještě pár slov k pochybnostem ohledně výběrových řízení. Na poskytování sociálních služeb po LRS o. s. byly uzavřeny smlouvy se čtyřmi poskytovateli sociálních služeb. Všechna výběrová řízení byla realizována v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách.

Sám věřím, že bude celá věc důkladně prošetřena!

Pavel Petráček, radní Libereckého kraje pro oblast sociálních věcí

Autor: Tomáš Lánský

25.3.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Transgas
5 10

Budovy Transgas nebudou památkou. Majitel je může zbourat

Podporujete, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?
12 23

Jak to vidí Petr Koděra: Konečně se do sebe opřeli

Studenti vyzpovídali uchazeče o Hrad. Nejvíce je přesvědčil Jiří Drahoš

/VIDEO, ANKETA/ Netradiční debatu s prezidentskými kandidáty uspořádal v pondělí Deník. Šestice uchazečů o Pražský hrad diskutovala ve vlaku z Prahy do Ústí nad Labem a zpět. 

Rozhovor s Novotnou? Zdvořilost, šarm a jasné názory

Jemná, zdvořilá a distingovaná dáma. Tak působila Jana Novotná letos na jaře, když poskytla rozhovor několika médiím včetně Deníku. Novináře přivítala svým typickým úsměvem a v elegantním krátkém sestřihu.

Stavba dálnice D7 nabrala skluz, auta na nový úsek vyjedou později

/FOTOGALERIE/ Termín dokončení dálnice D7 ještě není oficiálně stanoven. Mělo by to být v průběhu léta.

Lanovka na Petříně, v zoo a na Smíchově. Které další Praha plánuje?

Pražské lanovky. V metropoli najdeme sice jen tři, ale za to jsou všechny něčím unikátní. Praha se tak pyšní lanovkou z konce 19. století, lanovkou s nejmenším převýšením v celé České republice a nejmenší lanovkou, o které často Pražané nemají ani tušení. Na jaké další lanové dráhy se můžete těšit v budoucnu?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT