V dražbě jsou objekty kotelen v Doksech a Kuřívodech. Ty byly v majetku zkrachovalého dodavatele tepla Lenoxy. Podle Martina Pinty zastupujícího insolvenčního správce Koppu v.o.s., o budovy není zájem, a to prozatím ani ze strany dodavatele tepla pražské společnosti Komterm.

Lenoxa proslula neúměrně vysokými cenami, jaké si účtovala za dodávky tepla a teplé vody. Rekordní cenu platili obyvatelé Kuřívod. V roce 2009 to bylo více jak tisíc korun za gigajoul, ač se průměrná cena v kraji pohybovala v té době mezi 590 a 670 korunami za gigajoul.

Kvůli dluhům skončila Lenoxa předloni na jaře v insolvenčním řízení a na zásah Energetického regulačního úřadu její kotelny převzala na rok ČEZ Teplárenská. Tu z rozhodnutí jednoho z největších věřitelů Lenoxy pražské leasingové společnosti Efis vystřídala společnost Komterm z Prahy. Teplárenská společnost zásobuje nyní jak Kuřívody tak i Doksy.

Každý má kousek

„Ani o jeden z objektů nebyl zájem, oba jdou do druhého kola dražby,“ řekl Martin Pinta s tím, že jedním z hlavních důvodů jsou majetkové vztahy.

Ty jsou obzvlášť spletité v Kuřívodech, kde zdejší kotelna zásobuje teplem zhruba sedm stovek lidí ze sídliště. Objekt stojí na pozemku města, vnitřní zařízení v hodnotě zhruba dvanácti milionů patří leasingové společnosti Efis. Teplo dodává pražská společnost Komterm, která na sebe převzala splátky leasingu. Není divu, že se nikdo do koupě nežene.

Vyčkávají

„O tom, jak bude pokračovat prodej majetku dlužníka, rozhodne věřitelský výbor. Záleží na něm, jestli bude chtít pokračovat v dražbách nebo se přistoupí k přímému prodeji,“ doplnil Martin Pinta.

Druhá varianta znamená, že prodej proběhne za nižší cenu. A na tu zřejmě zúčastněné společnosti čekají. Například současný dodavatel tepla by se koupí vyhnul platbám za pronájem. Pokud by šlo do koupě samotné město, mohlo by si prostřednictvím stanoveného nájmu, popřípadě jeho odpuštěním, kontrolovat poměrně stálou cenu tepla.

„Vedeme jednání s Efisem a Komtermem. Je to interní záležitost města. Před dražbou se k tomu nebudu více vyjadřovat,“ reagoval starosta Ralska Miroslav Králík.

Odkoupit kotelnu na sídlišti Pražská rozhodně neplánují v Doksech. Podle zdejší starostky Evy Burešové nechávají věc na dodavateli tepla a leasingové společnosti. „Doufám, že mají vše ošetřené tak, aby se změna vlastníka objektu nepromítla v ceně za teplo,“ dodala Eva Burešová.