Podle měření Krajské hygienické stanice jsou všechna koupaliště i měřené rybníky na Českolipsku vhodné ke koupání. Výjimkou je nádrž Horka, kterou hygienici ani nesledují, neboť je primárně určená pro provoz vleku na vodní lyžování. Kvůli sinicím nedoporučují hygienici koupání v Máchově jezeře citlivým lidem, alergikům, těhotným ženám nebo malým dětem.

Otázka je, do jaké míry budou moci lidé z Českolipska využít koupaliště i o nadcházejícím víkendu. Meteorologové totiž na víkend předpovídají zataženou oblohu.

V celém Libereckém kraji není voda vhodná ke koupání na dvou místech. K Sluníčku v Chrastavě na Liberecku, kde není vhodná od začátku sezóny, se přidalo i koupaliště v Hořeních Pasekách pod Ještědem. Vyplývá to z údajů uvedených na webu Krajské hygienické stanice. Mírně zhoršený je stav vody na koupalištích v Hodkovicích nad Mohelkou, Hejnicích, Tanvaldu a také v liberecké přehradě.

Ne všichni provozovatelé koupališť s prezentovanými výsledky měření souhlasí. Nejvíc protestují v Chrastavě. Vedení města tvrdí, že v koupališti Sluníčko se lze koupat bez obav.

Na vině je podle města špatná vyhláška ministerstva zdravotnictví, která neposuzuje jen aktuální kvalitu vody, ale stav v předchozích letech. To v Chrastavě považují za špatné, jim totiž škodí rozdílné výsledky kvality vody z minulých let. Podle aktuálních výsledků je prý voda v pořádku.