Zatímco zpočátku to vypadalo, že krádeží neubude, ale zato skončí některé sběrny, po roce se ukázalo, že kriminalita v oblasti barevných kovů klesla na Liberecku o polovinu. Hlavním důvodem je vyhláška, která od loňského března zakázala sběrnám vyplácet za přinesený kovošrot peníze v hotovosti. Zároveň se však některé provozovny začaly potýkat s existenčními problémy a o možnost přivýdělku přišla i řada lidí, kteří barevné kovy nekradli, ale hledali na smetištích, v řekách nebo přímo na ulicích.

„V roce 2015 jsme v Libereckém kraji řešili více jak stovku těchto krádeží, z nichž více než polovina jich byla na Liberecku. Letos evidujeme v Libereckém kraji zatím tři případy," vysvětlila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Nejčastěji se podle ní kradly plechy, okapy, nebo dokonce hromosvody. Mluvčí ani nevyloučila, že by část ukradených barevných kovů mohla skončit za hranicemi s Polskem. Podle Gabriely Macháčkové, vedoucí libereckého Kovošrotu Group, je situace ještě komplikovanější, protože řada provozovatelů si stejně našla způsob, jak vyhlášku obejít a některým zákazníkům platí v hotovosti.

Přišli o špatné klienty

Podle Macháčkové se snížený počet krádeží na množství vykoupeného kovu rozhodně projevil: „Na jednu stranu jsme sice přišli o ty špatné zákazníky, s nimiž jsme měli problémy. Na druhou stranu je řada lidí špatně informována a myslí si, že odevzdávat kovový sběr mohou například jen firmy," podotkla vedoucí libereckého Kovošrotu Group Gabriela Macháčková s tím, že tak přišli o řadu klientů.

Čistili město

„Také je mi líto, že spousta lidí, kteří kovy nekradli, ale vlastně tímto způsobem čistili město, přišla o výdělek, na němž byli závislí. A nebyli to jen bezdomovci, ale přilepšovali si tak i důchodci," vysvětlila Macháčková a pokračovala: „Někteří staří lidé přinášeli kovy za pár desítek korun a těm teď nemůžeme posílat ani složenku, protože se takto mohou vyplácet peníze až od sto korun."

Podle ní se hodně ze zákazníků přeorientovalo na papír. Její slova potvrdil i vedoucí kateřinské noclehárny Jiří Beneš. „V poslední době už většina z našich klientů mluví o sběru papíru. Vím, že řada z nich kovy nekradla. Sám jsem byl u toho, když je tahali z řeky nebo strávili půl dne kopáním," poznamenal. Vyhlášku o bezhotovostních platbách zavedlo loni Ministerstvo životního prostředí kvůli přetrvávajícím problémům s krádežemi kovů a s poškozováním majetku.