Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření, kterým Libereckému kraji zakazuje uzavřít smlouvy v již zahájeném výběrovém řízení. Antimonopolní úřad zakázku na poskytovatele regionální autobusové dopravy prověřuje, protože její zadání v prosinci napadla Bítešská dopravní společnost. Ta chtěla zabránit otevření obálek s nabídkami, to ale antimonopolní úřad nezastavil. Naopak ve svém dalším rozhodnutí pozastavení zadávacího řízení zamítl. Vedení kraje tak mohlo obálky otevřít.

Jeden až tři vítězové

V současné době probíhá podle slov radního pro dopravu Vladimíra Mastníka posouzení kvalifikace jednotlivých uchazečů o zakázku, kterou kraj vypsal už v červnu 2012. Termín pro podání nabídek se kvůli námitkám a úpravám tendru desetkrát posouval. Zakázku za 4,074 miliardy korun může získat jediný uchazeč nebo až tři, je totiž rozdělena na tři regiony Východ (Českolipsko), Západ (Jablonecko, Semilsko) a Sever (Liberecko).

„Hlavním cílem tendru je zvýšení kvality veřejné dopravy a její zlevnění," řekl hejtman Martin Půta. Podle zveřejněných informací by ke zlevnění opravdu mohlo dojít. Všechny nabídnuté ceny jsou totiž nižší než ceny současné, kdy kraj platí jednotlivým dopravcům 31,50 koruny za ujetý kilometr. Podle radního Mastníka znamená každé zlevnění o 1 korunu, úsporu 100 milionů korun v desetiletém období, na které je zakázka vypsána.

Na krajský úřad přišlo celkem 13 nabídek od potenciálních dopravců, kteří nabízejí ceny za kilometr v rozsahu od 25,74 Kč do 31, 13 Kč. „Již od začátku námi prosazovaná úprava zadávacích podmínek soutěže navíc umožnila podat přihlášku do jednotlivých oblastí i menším dopravcům. Teď uvidíme, jak se bude vyvíjet hodnocení," vyjádřil se Půta.

Výběr dopravce probíhá dále

První schůzka komise, která má o vítězi tendru rozhodnout, se konala již minulý týden a hodnotící proces bude pokračovat i přes fakt, že zakázku prověřuje antimonopolní úřad.

„Všichni přihlášení dopravci splnili podmínky zadávacího řízení, někde jsme ale požádali o jejich doplnění," řekla Stanislava Jakešová, jednatelka společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji a zadání soutěže připravila. Podle Jakešové by mohl být znám vítěz do konce března. Pokud antimonopolní úřad do dubna vydá rozhodnutí a bude možné s vítězi uzavřít smlouvy, nemělo by být zajištění autobusové dopravy v kraji od prosince ohroženo.

„Všichni účastníci garantovali, že mají zajištěnou dodávku nových autobusů, které požadujeme," vysvětlila Jakešová. Hejtman má ale obavy, protože podle něj „ÚOHS nemá stanoveny žádné lhůty."

V případě společnosti Arriva, jejíž stížností se ÚOHS zabýval v minulosti, trvalo rok, než úřad rozhodl a námitky společnosti k zadání výběrového řízení odmítl jako neodůvodněné. „Přesto jsme zadání upravili a odstranili jsme diskriminační podmínky," řekla Jakešová.

V zadání se mimo jiné výrazně snížila i váha subjektivních kritérií. Původně měla o vítězi rozhodovat ze 70 procent nabídnutá cena a ze 30 procent subjektivní hodnocení výběrové komise. To se ale snížilo na deset procent a rozhodující tak bude cena.