Zrezivělé, místy děravé, dávno na hranici únosnosti tak popisuje současný vozový park ředitel krajské záchranné služby Vladimír Hadač. „Některé vozy mají najeto 350.000 kilometrů, de facto už patří do šrotu. Jen díky nezměrnému úsilí našich zaměstnanců se je dařilo udržovat v chodu."

Díky dotaci z EU se teď podařilo koupit dvacet nových sanit. Dohromady stály 80 milionů korun, 12 milionů přispěl Liberecký kraj. A podle slov záchranářů jde o opravdu smysluplně vynaložené peníze. „Troufám si říci, že tyto sanity jsou nejlépe vybavené z celé republiky, jsou opravdu na špičkové úrovni a pacientům i posádce nabídnou větší komfort," uvedl lékařský náměstek záchranky Jan Lejsek.

„Vybavení vozů jsme si sami navrhli. Sanity teď spadají do kategorie C, to znamená, že jde o intenzivní péči na kolech. Předtím jsem byli o kategorii níž. Uvnitř je nejmodernější zdravotnické i IT vybavení, sanity byly vybrány tak, aby zvládaly dobře zdejší horský terén," sdělil technik ZZS LK Aleš Pauly.

Tablety i nosítka pro obézní

Každá sanita je vybavena dvěma tablety, jeden slouží mimo jiné jako navigace, druhý pak ke stahování zdravotnické dokumentace pacientů.

„Díky tomu se budeme moci podívat, s čím pacient v minulosti stonal, jaké užívá léky, na kterých odděleních byl vyšetřen a s jakým závěrem. Pomůže nám to při rozhodování o závažnosti stavu, zvolení medikace," řekl Lejsek. Z tabletu budou moci záchranáři odesílat i informace do nemocnice, lékaři se tak budou moci předem připravit na toho, koho jim záchranka přiveze.

Krajští záchranáři mají nové moderní sanitky a lékařské vozy. Každý okres v kraji také získá jeden speciální vůz pro přepravu těžších a rozměrnějších pacientů. „Převáželi jsme i pacienty, kteří vážili okolo 270 kilogramů. Je velký problém je do sanity vůbec dostat. Teď budou k dispozici speciální samonakládací hydraulická nosítka, která tento problém odstraní," přiblížila mluvčí ZZS LK Lenka Moravcová.

Výměna starých sanitek za nové proběhne do konce roku. Stávající sanity se vyřadí. „Máme povinnost mít 40 % vozového parku jako zálohu, bohužel, ty stávající vozy jsou v takovém stavu, že budeme mít problém z nich těch 40 % jako záložní vybrat. Nabídneme je kraji nebo půjdou do šrotu," uvedl Hadač.

Podle hejtmana Martina Půty by některé vyřazené sanitní vozy mohly získat dobrovolní hasiči. „Už se na nás obrátili, že by měli o auta zájem. Vozový park dobrovolných hasičů je totiž ještě v horším stavu, takže alespoň některým by vyřazené sanity pomohly," prozradil Půta.

Podepsáno. Záchranáři pomohou za hranicemi už od ledna

Severní Čechy - Čeští záchranáři budou moci zasahovat na území Saska už od 1. ledna. Německé sanitky zase budou moci přejet k pacientovi na českou stranu. Státní příslušnost a bydliště pacienta přitom nebude hrát roli.

Dohodu o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb s platnosti od Nového roku ve středu podepsali hejtmani Ústeckého, Libereckého a Karlovarského se saským ministrem vnitra. Kvůli rozdílnému systému úhrad německými pojišťovnami přitom hrozilo, že dohoda začne platit o několik měsíců později.

Novinka pomůže hlavně obyvatelům a turistům v Krušných horách a Šluknovském výběžku. Sanitky ze zahraničí však budou záchranáři přivolávat jen tehdy, když k pacientovi nebudou moci vyjet sami.

„Nikdo si nemyslí, že se bude jednat o stovky případů za rok, ale shodli jsme se, že i kdyby se podařilo zachránit jediný lidský život, tak ta dohoda má smysl," zdůraznil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Smlouva je podle něj výsledkem téměř desetiletého úsilí a dvouletého intenzivnějšího jednání. Inicioval ji Ústecký kraj.

Přibývá turistů

Hejtman Karlovarského kraje Martin Havel upozornil, že spolupráce výrazně usnadní zajištění přednemocniční neodkladné péče po obou stranách hranice.

„V příhraničí se v poslední době rychle rozvíjí cestovní ruch spojený se stoupající oblibou skiareálů. Zvyšuje se počet lyžařů, snowboardistů, horských turistů na české i německé straně, a to s sebou přináší větší četnost výjezdů zdravotnických záchranářů," připomněl Havel.

„Jde o poslední nutný krok k zajištění bezpečnosti lidí na obou stranách hranice," doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Do pěti kilometrů

Spolupráce bude probíhat po celé délce česko-saské hranice, která měří 454 km. Sanitky budou moci zajíždět až do vzdálenosti pět kilometrů po obou jejích stranách. Novinka bude využívaná hlavně při mimořádných událostech, jako jsou velké dopravní nehody. Záchranáři se tak připojí k hasičům a policistům, kteří už podobné smlouvy o spolupráci s německými kolegy uzavřeli dříve.