Pořadatelé do itineráře rally po dlouhé době zařadili zpomalovací retardéry, kterých bude na trati soutěže vytvořeno celkem šestnáct, a budou převážně nestandardní. „S jejich pomocí budou zpomaleny příjezdy zejména do obcí a do diváckých míst," přiblížil tiskový mluvčí 40. Rally Bohemia Petr Eliáš.

Diváci se ale rozhodně nemusí obávat, že by pro ně nebylo vytvořeno dostatek atraktivních a bezpečných diváckých zón, o kterých budou včas informováni. „Kde budou retardéry přesně umístěny zatím nezveřejníme a to i kvůli jezdcům, kteří se ještě s přesnou trasou nemohou seznamovat," doplnil Petr Pavlát, stavitel trati a vedoucí jedné z rychlostních zkoušek na Jablonecku.

Do startu 40. Rally Bohemia zbývá ještě hodně času, ale už teď je jasné, že to bude rally neobyčejná. Bude totiž stará, mladá, zlatá i protivná. Ano přesně taková pojmenování mají jednotlivé RZ.

„Jako vrchol technické náročnosti mezi rychlostními zkouškami pak minimálně podle názvu můžeme označit test s názvem Pájova a Páťova zatočená klobása. Rychlostní zkoušky s názvy mladá a protivná ukazují zase zcela jasně, že na 40. Rally Bohemia se myslí i na starší spoluobčany a pamětníky zlatých dob rallysportu.

40. Rally Bohemia odstartuje v Mladé Boleslavi jako závod FIA Evropského poháru s nejvyšším koeficientem 10 a současně i Mediasport Mezinárodního mistrovství ČR v rally. Na tratích rychlostních zkoušek se představí kompletní domácí špička rally, kterou rozšíří i zahraniční jezdci a také členové továrního týmu Škoda Motorsport. Za hlavním polem soutěžních vozů budou moci občané dotčených obcí a diváci sledovat i pole označené jako Rally Bohemia Legend, kde bude možné spatřit soutěžní vozy a jezdce nedávné minulosti s historickými vozy.

Na organizaci 40. Rally Bohemia se podílí na 1500 osob a organizátoři mají všechna povolení zúčastněných obcí, Policie ČR a dalších orgánů včetně národní sportovní autority Autoklubu ČR. Generálním partnerem rally je společnost Škoda Auto.

A kudy projedou závody po Jablonecku? Představu si můžeme udělat podle zveřejněného seznamu obcí, kde proběhnou uzavírky viz níže:

RYCHLOSTNÍ ZKOUŠKY RALLY BOHEMIA NA JABLONECKU

SOBOTA 13. ČERVENCE

7:00 17:00 Splzov, Bzí, Veselí, Chlístov, Těpeře, Železný Brod vedoucí RZ Tomáš Brzek 739 960 971

7:30 17:30 Desná, Světlá, Příchovice, Český Šumburk, Šumburk, Tanvald, Popelnice, Bohdalovice, Velké Hamry vedoucí RZ Jaroslav Stadler 602 168 005

8:00 18:00 Zlatá Olešnice -Vrcha, Lhotka, Navarov, Vlastiboř vedoucí RZ Milan Kudrna 731 008 024

8:15 18:15 Jílové, Radčice, Jirkov, Horská Kamenice, Železný Brod vedoucí RZ Luboš Hušek 721 971 050

8:45 18:45 Dlouhý, Chloudov, Vrát, Prosíčka, Líšný vedoucí RZ Václav Poláček 723 724 239

NEDĚLE 14. ČERVENCE

7:30 16:30 Sychrov, Radostín, Třtí, Vrchovina, Sedlejovice, Hodkovice n.M., Radoňovice, Pelíkovice, Košova, Rychnov, Pulečný,

Klíčnov, Filka, Sněhov, Malá Skála vedoucí RZ Martin Pavlát 739 550 074