Řada místních nad jejich počínám nechápavě kroutí hlavou. „V parku jsou čtyři květináče. Jeden den jsou krásně osázené. Druhý den už jsou tři pryč, jindy zase zmizí všechny. Je mi to opravdu líto a nechápu, proč to ti lidé dělají. Že to někomu stojí za to. Přitom zrovna letos to měli tak bohaté," popisuje Jaroslava Pelcová z Nového Boru.

Krádeže potvrzuje i novoborská radnice. Jen za to, aby městské květináče naplnila pestrobarevnými květinami, přitom ročně zaplatí desítky tisíc korun. Kvůli vandalům ale podstatná část peněz přichází vniveč.

„Zřejmě nyní zdobí okna soukromých bytů, balkóny nebo zahrady. My se snažíme, aby město bylo stále zelené a čisté a naplňovalo se tak tvrzení, že Nový Bor je městem zeleně a zahrad. Bohužel se najdou jedinci, jimž je jakékoliv úsilí o zvelebení životního prostředí cizí," uvádí vedoucí oddělení správy technických služeb a komunálního odpadu Petr Škop.

Jedním z míst, kam pracovníci města nejčastěji jezdí doplňovat květiny, jsou Smetanovy sady. Svou energii vandalové ale v nedávné době neváhali vynaložit i u městského divadla. Odtamtud zmizely stromky v hodnotě osmi tisíc korun. Koncem minulého týdne jejich řádění zase odnesl mladý listnatý stromek vysazený v Liberecké ulici.

„Někdo tu z nepochopitelných důvodů zlomil kmínek, tak jsme ho museli odstranit," popisuje Škop.

Vylepšit situaci a lépe tak ochránit zeleň ve městě by podle něj mohla pomoci zvýšená pozornost samotných občanů. „Uvítáme, když lidé nebudou lhostejní a poskytnou nám informace v případě, že budou svědky takového jednání," zdůrazňuje Škop.