Už není čas bojovat jen sami za sebe. To je hlavní myšlenka nového „hnutí", které by základní podobu mělo získat příští týden při setkání starostů všech obcí a měst na Českolipsku. Cílem akce je, aby společnými silami celého okresu vznikl tlak na vládu i zákonodárce, aby začali skutečně řešit kritickou dopravní situaci na Českolipsku, resp. v celém pohraničí.

Na nutnosti společného postupu se včera v Žandově dohodli představitelé obcí Mikroregionu Peklo a pro svůj záměr chtějí za týden získat další obce, města i svazky obcí regionu. Žandovského jednání se účastnil také krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník, místostarostka Nového Boru Stanislava Silná i představitelé Krajské správy silnic či společnosti Silnice LK.

„Doba, kdy jsme si každý hrál na svém písečku, na jednotlivých komunikacích, už je dávno za námi a teď chceme postupovat společně. To je jediná cesta, jak něčeho dosáhnout," řekl starosta Stružnice Jan Mečíř. „Problém je například v tom, že silnice podél Ploučnice je komunikací II. třídy, která je přitom zatížená mnohem víc než některé silnice I. třídy. Stát ale tento problém nevidí, protože silnice II. třídy vůbec nesleduje."

Dohoda na společném postupu je zajímavá tím, že se k ní hlásí jak obce ležící podél Ploučnice, tak obce z Novoborska. Obě strany přitom ještě nedávno zcela zásadně rozděloval odlišný pohled na noční zákaz kamionů na silnici mezi Lípou a Děčínem. Se zákazem, který má začít platit už za týden (od 1. dubna) totiž třeba Nový Bor nebo Kamenický Šenov nesouhlasí.

Hlavní pilíř: obchvat

Na společný postup ale podle všeho panuje shodný názor. „Shodli jsme se, že tato věc se musí řešit systémově. Není možné se dohadovat odděleně v Žandově, Boru, Okrouhlé a tak dále," uvedla pro Deník místostarostka Stanislava Silná, která na jednání zastupovala Nový Bor.

Jedním z hlavních bodů, na který chce iniciativa nejvíce tlačit, je dokončení obchvatu České Lípy. „Už jsme slyšeli několik termínů od několika ministrů, kteří skončili v propadlišti dějin, ale realizace nikam nepostoupila," zmínil Jan Mečíř.

Dohoda o společném dopravním boji celého Českolipska by měla získat základní podobu na setkání všech starostů okresu, které se uskuteční 2. dubna U Zlatého buřta v Pihelu, na půl cesty mezi Českou Lípou a Novým Borem.

„Chceme tam ostatní seznámit s naším záměrem a na základě tohoto jednání by pak vznikla defitivní podoba společné deklarace," dodal Jan Mečíř.