Zajímá je osud labutě ze Zámeckého rybníka, kterou v neděli dopoledne marně zachraňovala místní jednotka dobrovolných hasičů i strážníci. Ten samý večer uhynula v hradčanské minizoo.

Záchranáři i odborníci připouštějí, že mohla být otrávena. „Jde o rybářský revír a rybáři labutě vesměs nemají rádi, ale k rybníku chodí lidé labutě také krmit," uvažuje velitel dobrovolných hasičů v Mimoni Jaroslav Plíva.

Otrava olovem?

Podle ředitele Vlastivědného muzea v České Lípě, zoologa Zdeňka Vitáčka je také možné, že jde o jeden z mnoha případů, kdy labutě nedopatřením spolknou například háčky s krmivem pro ryby. „Olověná olůvka klidně mohou způsobit otravu olovem," vysvětluje Vitáček.

Hasiče k Zámeckému rybníku přivolali v neděli krátce po 9. hodině policisté. O špatném zdravotním stavu labutě svědčilo především její nezvyklé chování. Jindy téměř až bojovné zvíře bylo totiž krotké jako beránek.

„Nechala si líbit úplně všechno, byla hlavně hodně dezorientovaná. Na první pohled ale zraněná nikde nebyla," popisuje Plíva.

Malátné zvíře hasiči odchytili a po dohodě s operačním důstojníkem jej nechali převést do nejbližší záchranné stanice, kterou je minizoo Osamělá hvězda v Hradčanech nedaleko Ralska. „Labuť jsme přijali, ale z neznámých důvodů uhynula. Prakticky už když ji strážníci přivezli, tak na tom byla špatně," potvrdil za minizoo Radek Zíka.

Zvíře vypreparují

Konkrétní příčinu uhynutí zvířete by pomohla určit pitva. Ta se ale v případě mimoňské labutě konat nebude. Laboratorní rozbor, který je velmi drahý, totiž nikdo nenařídil.

Přijít věci na kloub může nyní českolipské Vlastivědné muzeum, jehož pracovníci zvíře zachránili od převozu do kafilérie tím, že si jej přímo v Hradčanech vyzvedli.

Labuť je v tuto chvíli zmražená, muzeum ji chce nechat kompletně vypreparovat a následně využít jako součást stálé muzejní přírodovědné sbírky. Přitom mohou zjistit příčinu uhynutí.

„Dlouho zůstala ležet bez zmražení, tak je možné, že preparátor už nezjistí, co se jí stalo, ale pokud by šlo o otravu, lze to poznat například podle zvětšených jater. Odborník také může zjistit, zda nebyla postřelená," tvrdí Vitáček.

Odvoz uhynulých zvířat ze záchranný stanic znamená pro muzeum jedinou možnost, jak může obohacovat své sbírky.