Až třináct obřích větrníků by ráda vybudovala v Ralsku společnost Green Energy 3000. Stožáry mají mít neuvěřitelnou výšku 119 metrů a průměr vrtulí má být ještě o sedm metrů větší. Nejvyšší bod větrné lopatky tak bude dokonce ve výšce 182 metry. Pro srovnání: to přesně odpovídá výšce mrakodrapu Hearst Tower se šestačtyřiceti patry na Manhattanu.

Společnost Green Energy 3000 se už se svým záměrem obrátila na město Ralsko. S výstavbou větrníků je totiž spojený dlouhý administrativní proces, včetně změny územního plánu či posouzení vlivů na životní prostředí tzv. EIA. Kvůli tomu investor potřebuje souhlas města.

Za něj Ralsku slibuje nemalou finanční injekci, až čtyři miliony ročně přímo, nebo jako příspěvek do vytvořeného nadačního fondu. Investor také slibuje, že by při stavbě a následné údržbě využila místní firmy.

Větrný park Ralsko • lokalita u Náhlova – poblíž Ostrovských vrchů (Sochorův památník) a obory Židlov
• záměr počítá až s 13 větrnými elektrárnami s výškou stožáru 119 metrů a průměrem rotoru 126 metrů. V nejvyšším bodě by tak větrník dosahoval celkové výšky 182 metry. Každý by měl mít výkon 3 MW. Pro představu  –  při takovém počtu a výkonu by větrníky vyrobily elektřinu pro necelých 25 tisíc domácností. S přehledem by tak mohly zásobovat například celou Českou Lípu.
• Z každé větrné elektrárny by mohl být výnos zhruba 8,3 GWh/rok – záležet ale bude na skutečných povětrnostních podmínkách a přesném umístění větrníků.

„Nabízíme také bankovní záruku na odstranění větrníků po uplynutí životnosti elektrárny. Ta je kolem dvaceti let, při dobré údržbě pak až třicet let," uvedl Michael Glöckner, zastupující ústeckou filiálku německé Green Energy.

Zastupitelé Ralska se k záměru zatím postavili zdráhavě. Kvůli vysoké investici, která se na každý větrník pohybuje od 60 do 80 milionů korun, by byl jejich souhlas se stavbou prakticky nevratný. „Když se jednou obec zaváže podpořit stavbu větrného parku, pak by v případě změny názoru šly naše do té doby vynaložené náklady za ní," řekl Michael Glöckner.

„Náš právník nyní prochází smlouvu o spolupráci, kterou nám Green Energy předložila. Má k ní nějaké výhrady, budeme vše projednávat na jednání v srpnu. Teď zastupitelé jen slyšeli záměr," dodal starosta Ralska Miroslav Králík (ČSSD).

Do Ralska chtějí už podruhé

Není to první snaha Green Energy o podnikání v Ralsku. Před čtyřmi lety byla favoritem ve veřejné soutěži Libereckého kraje na využití bývalého vojenského letiště v Hradčanech. Tehdy se právě její projekt na osazení celé přistávací dráhy solárními panely líbil hodnotící komisi nejvíce. Pokud by tehdy došlo k realizaci, postavila by tu firma největší solární elektrárnu v Česku.

Novou akvizicí Green Energy na území Ralska teď představuje plánovaný větrný park. Vyrůst by měl na soukromých pozemcích u Ostrovského vrchu nedaleko Náhlova či obory Židlov Vojenských lesů a statků. „Původně si společnost vytipovala pro větrníky právě naši oboru. S tím jsme ale nesouhlasili," řekl generální ředitel VLS a.s. Jiří Janota.

Podle Michaela Glöcknera jim nová lokalita vyhovuje. „Je tam trochu vyšší terén a hodnoty větru jsou přijatelné, i když na dolní mezi. Ale dnes jsou vyšší stožáry se silnějším výkonem. Kdybychom uvažovali jen o malé větrné elektrárně, tak už by se nevyplatila," připustil Glöckner. Ten doplnil, že by nebylo ani problematické napojení na elektrickou síť, v blízkosti je rozvodna strážského Diama s dostatečnou kapacitou.

Místo třinácti jen pět větrníků

Podle prezentace by měl mít každý větrník výkon tři megawatty. Elektrárny mají být vybavené rotorem, jenž umožňuje pracovat s různým typem otáček, a také zařízením, díky němuž se mění úhly nastavení vrtulí podle toho, jak fouká vítr. Tím je možné dosáhnout maximální efektivnosti a minimálního hluku.

Firma také upozornila, že její vize větrného parku v Ralsku představuje maximální možnou variantu. „Je to pracovní návrh. Konečná verze může zredukovaná na polovinu nebo třetinu," dodal Michael Glöckner.