Přehradní val, kavárna, kolem ní molo, desetimetrová skokanská věž nebo vzdělávací ekocentrum, kaskády s tůňkami a naučná stezka. Plánů na obnovu Lesního koupaliště v Lidových sadech už bylo několik desítek. A zatím žádný z nich nenašel uplatnění. Problémem byly vždy peníze. Respektive jejich nedostatek. Pro řadu Liberečanů však zůstává kdysi oblíbené koupaliště velkým tématem. Teď současná koalice na radnici přichází s dalším projektovým záměrem, který slibuje zchátralé koupaliště oživit.

KLASICKÉ KOUPALIŠTĚ UŽ TO NEBUDE

„Mělo by jít o jakousi obdobu přírodního koupaliště v Kateřinkách. To znamená, že se opraví stávající polorozpadlá bazénová vana, která bude následně propojena s čistící lagunou osázenou speciálními rostlinami a řasami, které zajistí čistotu vody," uvedl náměstek primátora Jan Korytář.

Nepůjde už tedy o klasické koupaliště s plavčíkem, ale o přírodní koupací plochu, na kterou se nevztahují tak přísné hygienické limity. Nepočítá se proto ani s výběrem vstupného. V jakém režimu bude koupaliště fungovat, se ale ještě bude řešit. „Podobných plánů už jsme slyšeli hodně, zatím to tady jen bezútěšně zarůstá nálety. Chodila jsem se sem koupat ještě se svými dětmi a po pravdě, už jsem dost skeptická k tomu, že by se to tady mělo zlepšit," okomentovala Jana Pešková, která nedaleko koupaliště bydlí.

PLATIT BUDE MĚSTO

Korytář naopak hýří optimismem. Pokud půjde vše podle plánu, mohli by se první plavci osvěžit v obnoveném Lesním koupališti už příští rok. Protože se ale dosud na obnovu rekreačního areálu nenašly žádné dotační peníze, bude projekt pravděpodobně plně financovat ze svého rozpočtu město. Odhadem by mělo jít o 8 milionů korun.„ I když jsme se snažili dotace najít, na tento projekt se to nepodařilo. Našli jsme ale variantu, kterou si město může dovolit, a věřím, že Liberečané budou spokojení," poznamenal Korytář. Podle něj jde ze tří předložených návrhů o variantu nejlevnější, která má jednoduché stavební řešení, a se kterou není spojena žádná složitá legislativa.

První varianta počítala s obnovou koupaliště v původní podobě, která by ale byla příliš drahá. Další možností bylo vytvoření přírodního koupacího biotopu, ovšem bez stávající bazénové vany, čímž by ale zcela zmizel ráz původního koupaliště. Radnice tak dala přednost návrhu bazénu s kořenovou čističkou. „Tuto variantu navíc v dotazníkovém řešení realizovaném v roce 2012 preferovali i sami Liberečané. Na rozsáhlý projekt za 70 milionů město peníze nemá, ale myslím, že když se přemýšlí, dá se i za málo peněz pořídit hodně muziky," dodal Korytář.

RADĚJI LEPŠÍ PŘEHRADA

I když rada města záměr schválila, sám primátor chvíli váhal. „Osobně jsem přesvědčen, že investice do tohoto projektu by mohly být lépe využity například na rekultivaci liberecké přehrady, což by podle mého mělo pro Liberečany mnohem větší efekt. Ale poté, co pan náměstek Korytář slíbil, že náklady projektu v žádném případě nepřesáhnou osm milionů korun, jsem pro tento projekt zvedl ruku i já. Nakonec i od některých našich členů byl tlak na to, aby se s Lesním koupalištěm něco dělalo," řekl Tibor Batthyány.

Stotisícový Liberec příliš možností ke koupání nenabízí. Ve městě jsou kromě přehrady jen dvě funkční veřejná koupaliště Vápenka v Hanychově a Sluníčko ve Vratislavicích. „Jezdíme se koupat na Kristýnu do Hrádku. Dobré je i koupání v Johnsdorfu za Žitavou. Lesní koupaliště by bylo fajn, jen si z dětství pamatuji, že tam byla hrozně ledová voda, bylo to hlavně pro otužilce," uvedla Milena Krátká z Liberce.

Lesní koupaliště Lesní koupaliště se začalo stavět už za druhé světové války. V srpnu 1945 byly zahájeny stavební práce na úpravách příjezdové cesty, parkoviště, stavbě kabin a restaurace. Areál, jehož součástí bylo i volejbalové hřiště, je zavřený od roku 2007. V srpnu 2010 zničil požár šatny a sociální zázemí. Koupaliště vyzděné žulovými deskami tvořil padesátimetrový bazén s šesti plaveckými drahami. Nejhlubší místo pro plavce mělo 4,8 metru, pro neplavce byl pak bazén o hloubce 1,20 metru. Průtokový bazén byl napájen vodou z Jizerského potoka.