Černé nebo bílé tričko s logem sbírky a mile vyvedenou světluškou, na hlavě černá tykadla houpající se na kovových pružinkách, na zádech krovky. Poznávací znamení dvojic či trojic, které se tento týden vydávají do ulic Liberce s jediným cílem. Vybrat do speciálně zapečetěných papírových kasiček co nejvíce peněz ve prospěch sbírky Světluška, která pomáhá nevidomým nebo těžce zrakově postiženým lidem. Ulicemi města budou lidské světlušky procházet až do pátku.

V Liberci chodí 60 dobrovolníků

Sbírku Světluška pořádá už 12 rok Nadační fond Českého rozhlasu. Vybrané peníze budou použity na výcvik asistenčních psů, speciální pomůcky, studijní stipendia nebo osobní asistenty. „Letos Světlušce pomáhá v ulicích České republiky rekordní počet dobrovolníků, více než sedm a půl tisíce. Potkat je lze ve více než třech stovkách měst a obcí," uvedl ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip. V Liberci se do sbírky zapojilo na šest desítek studentů. „Pomocnou ruku vybírání v ulicích podali studenti Gymnázia F. X. Šaldy, Střední odborné zdravotnické školy a Vyšší odborné školy Zdravotnické, Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a tamní Vyšší odborné školy," prozrazuje za nadační fond Barbora Mocová.

Školy v Liberci se do akce Světlušky zapojují pravidelně. „Letos od nás mezi lidi zamíří pět dvojic nebo trojic, které se postupně vystřídají. Vybírat peníze a prodávat předměty spojené se Světluškou budou až do pátku," upřesnila za libereckou zdravotnickou školu kantorka mající dobrovolníky na starost, Adéla Fáberová.

Zapojila se i školka

V Liberci se do projektu zapojila už podruhé i mateřská škola v Matoušově ulici. „U školek samozřejmě nejde primárně o prodej sbírkových předmětů. Spíše o to dětem hravou formou ukázat, jaké to je být nevidomý. A upozornit je na další smysly, které máme," říká Mocová.

Liberecká školka s programem od Světlušky stráví celý příští týden. „Děti budou hrát různé hry. Se šátkem na očích si zkusí například odemykat dveře, přelévat vodu z jedné nádoby do druhé, oblékat se nebo třídit tvary," vysvětluje ředitelka školky Michaela Janků. Sama projektu fandí a smysl jí dává i aktivita pro děti. „Je dobré ukázat dětem, že existují i lidé s různými handicapy. U nás máme děti s jazykovým, teď poznají i to, že jsou lidé nevidomí nebo s těžkou zrakovou vadou," podotýká.

Tykadla, náramky, píšťalka

Dobrovolníci při vybírání peněz do kasiček nabízejí lidem na ulici dle vložené částky upomínkové předměty. Tykadla za 70, náramky za 40 nebo píšťalky za 50 korun. K nim zdarma přidají ve tmě svítící přívěšek na klíče.