"Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) v úterý 1. dubna 2014 obvinili 8 osob v souvislosti s neoprávněným čerpáním finančních prostředků Evropské unie Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod. Zároveň na Liberecku provedli několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," informoval před pár minutami mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Osoby, mezi kterými jsou i 2 pracovníci ROP Severovýchod, jsou podle něj obviněny z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. "Po převzetí usnesení o zahájení trestního stíhání bylo 6 osob kriminalisty ÚOKFK zadrženo. Státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústní nad Labem následně podal návrh na jejich vzetí do vazby, což soud akceptoval (z důvodu možného ovlivňování svědků a u některých i z důvodu hrozícího opakování trestné činnosti). Dvě osoby jsou stíhány na svobodě," doplnil Ibehej s tím, že víc informací zatím policie neposkytne.

Podle informací Deníku policie v Liberci mimo jiné zatkla expolitika a podnikatele Jiřího Zeronika (ODS). „Vím o tom, ale podrobnosti neznám," potvrdil Deníku jeden ze současných členů liberecké ODS.

Zeronik se angažoval například v projektu souvisejícím s opravami kostela svaté Máří Magdalény v Liberci. Připomeňme, co projekt za téměř 66 milionů korun ohrozilo. Církev před lety objekt prodala soukromé firmě Iberus. „Už od roku 2009 jsme soustavně upozorňovali na problém, který při čerpání evropských dotací představovala anonymní společnost Iberus a její představitel, někdejší zastupitel za ODS Jiří Zeronik," řekl redaktor protikorupčního webu Náš Liberec Jaroslav Tauchman. Obavy se nakonec potvrdily. Ve chvíli, kdy už se obnově na kostela pracovalo, ROP Severovýchod ukončil smlouvu o čerpání dotace. Požádal o to sám Zeronik. „Byl totiž pravomocně odsouzen za korupci. Soud rozhodl, že se spolu se společníky snažil uplatit Šimona Stejkozu, asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka, aby získal dotaci na výstavbu soukromé školy," osvětlil tehdy Tauchman.

Zeronik má oplétačky se zákonem i v současné době. Jak Deník informoval, čelí obvinění kvůli údajným machinacím s pozemky na Ještědu. „Ve společnosti Iberus (majitel kostela) figuruje Zeronik i nadále, ale společnost GEPO o.p.s. (kostel má pronajatý na 20 let), kde byl Zeronik předsedou, se s ním rozloučila, projekt už nemůže nijak ohrozit," vysvětlil Petr Jirkův, předseda správní rady GEPO o.p.s. (Geotermální energie pro občany).
Společnosti se po ukončení veškeré spolupráce se Zeronikem podařilo přesvědčit ROP, aby dotace vyplatila. „Potvrdili jsme ROPu skutečnosti, na základě kterých byla dotace původně získána," dodal v té době Jirkův.

Manažer dotací na liberecké radnici Michal Vereščáck zatím nedokáže posoudit, jaký dopad bude mít kauza pro IPRM. "Nevíme, co policie prošetřuje. První hypotetickou možností je, že se nevyčerpají všechny peníze z tohoto programu. Druhou, horší variantou je pozastavení dotací. To by pro město mělo nedozírné následky," uvedl Vereščák. Liberec by za dokončené a rozestavěné projekty měl dostat ještě kolem 200 milionů korun. Materiály z liberecké pobočky ROP Severovýchod ke dvěma projektům si policie odvezla v úterý. Od středy úřad opět normálně pracuje.
Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) v této souvislosti pro Deník uvedla, že sice neví, kvůli kterým konkrétním projektům policie v Liberci zasahovala, ale rozhodně může vyloučit ty největší - bazén a lázně. "Tyto dva kontroverzní projekty prošly už tolika kontrolami, a to i ze strany policie a nakonec nikdo neshledal žádné pochybnosti," řekla.

ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013. Rozdělit z něj zbývá ještě téměř dvě miliardy korun. Kvůli chybám v projektech bylo loni až do 26. srpna zastaveno čerpání dotací.

Rozdělování dotací v Česku provází několik kauz. Největší problémy provázejí Regionální operační program Severozápad, který rozděluje evropské peníze v Ústeckém a Karlovarském kraji. Policie prověřovala i rozdělování dotací z ROP Jihozápad a v souvislosti s kauzou bývalého středočeského hetmana Davida Ratha také ROP Střední Čechy.