Malá obec Rudník v Krkonoších je jednou z těch, kterým povodeň uštědřila pořádně tvrdý úder. Vyplavená stovka domů, zdevastované zahrady, zlikvidované cesty, mosty, hrozící sesuvy. Pomocnou ruku jim podávají lidé ze Zákup a Velenic prostřednictvím vyhlášené materiální sbírky.

„Nás povodeň minula. Ale všichni si pamatujeme, jak nám před třemi lety pomohla pomoc od jiných a že jsme jí dostali hodně. Teď ji můžeme vrátit," předeslal zákupský starosta Radek Lípa. Rudník si vybrali prý kvůli tomu, že byl jedním z prvních, který o víkendu smetla velká voda. „Zájem o něj ale přebily události z Prahy, Ústí, Děčína," vysvětlil Radek Lípa. „Už jsme s nimi mluvili a potřebují hlavně věci na odstranění prvotních škod po povodni," doplnil.

Čisticí a úklidové prostředky, rukavice, kartáče, velké igelitové pytle nebo třeba nářadí mohou lidé nosit na čtyři místa v Zákupech: podatelnu na radnici, do potravin Prima v Borské ulici, obchodu na sídlišti a DD a DPS v Nových Zákupech. Podle Radka Lípy by mohli ve středu zastupitelé rozhodnout také o finanční pomoci. „Chci je o to požádat s tím, že pomohlo i deset tisíc korun," doplnil Lípa.

Zákupští hasiči z Terezína: Neproklouzne ani myš

Se zpevněním hradeb a stavbou provizorních zábran pomáhali před příchodem povodňové vlny dobrovolní hasiči ze Zákup v Terezíně. Pomáhají i místní dobrovolní hasiči, o víkendu v Brništi a nyní je část z nich v Terezíně. „Je to tu jako po vymření. Čekáme, až to přijde," popsal v úterý do telefonu Zdeněk Homza st. Ten je jedním z jedenáctky zákupských dobrovolných hasičů, kteří od pondělí pomáhají v Terezíně.

Situace v pevnostním městě, kterým protéká Ohře, byla v úterý napjatá. I když mělo domovy opustit všech sedmnáct stovek obyvatel, zhruba tři sta z nich evakuaci odmítlo.„Moc nás tu není. Vyplňujeme škvíry na hradbách, stavíme ochranné valy. Ty jsou taky na všech příjezdech do města. Celé město je zabarikádované, jen nám slouží dvě místa, kudy se dostaneme ven," popsal Zdeněk Homza.

Nejhorší je čekání

Provizorní protipovodňové valy stavěli od pondělí. Celou noc a ještě v úterý dopoledne. Metráky zeminy, pytle s pískem. „Pěkně jsme to poskládali, aby neproklouzla ani myš. Až přijde voda, budeme hlídat, jestli neprosakují," nastínil Homza, co je čeká.

Vodohospodáři se v úterý obávali situace na soutoku Ohře a Labe, kde se v roce 2002 vytvořilo jezero dlouhé dvacet kilometrů a široké osm kilometrů. Tehdy rozvodněné Labe proniklo proti proudu do Ohře a zalilo Terezín a dalších zhruba 40 obcí.

„Opakování tohoto stavu nemůžeme ani potvrdit ani vyloučit," uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. „Rozdíl je bohužel v tom, že tehdy nebyly povodně na Ohři, vše způsobilo Labe. Teď máme třetí povodňové stupně i na Ohři," dodal mluvčí. V Terezíně čekali, že voda překoná provizorní zábrany v úterý večer. „To čekání je nejhorší. Je dlouhé. Ale jsme v pohodě," vzkázal Zdeněk Homza z uzavřeného Terezína do Zákup.

Hasiči z Boru naplnili tatrovku

Příležitost pomoci postiženým mají rovněž v Novém Boru. Vedení města vyhlásilo v úterý materiální i finanční sbírku. Záleží tak na každém, jakou formu zvolí. Novoborští prozatím nemají rozhodnuté, komu pomohou. „Až opadne povodňová vlna, rozhodneme o tom, které konkrétní obci pomůžeme," řekla za novoborskou radnici Jana Maněnová.

Město zřídilo speciální bankovní účet 3320237/0100, kam mohu lidé od pátku 6. června, kdy účet bude aktivní, posílat peníze podle svého uvážení a možností.

Úklidové, dezinfekční a hygienické prostředky, igelitové pytle, rukavice nebo třeba vody zase mohou lidé vozit do zadního traktu ke garážím budovy „B" městského úřadu na ulici B. Egermanna. Sběrné místo bude otevřené každý den od 10 do 19 hodin.

Ráno za vlastní nakoupili a v poledne vezli tatrovku plnou vod, kbelíků a pickup narvaný po střechu pytli, čisticími prostředky a jarem vyrazili v úterý novoborští dobrovolní hasiči do České Kamenice. „Ve zdejším centrálním skladu, kde se shromažďují prostředky individuální ochrany, měli zmíněných věcí, které jsou ale teď hodně na Děčínsku zapotřebí, nedostatek," vysvětlil velitel novoborských hasičů Martin Kočí, proč jejich pomoc směrovala právě do České Kamenice.

Pomáhat můžete i přes internet

O bezprostředním vyhlášení sbírky prozatím neuvažují v České Lípě. „Podporujeme veřejnou sbírku, kterou vyhlásila humanitární organizace ADRA. Co se týče přímé finanční či materiální pomoci města, chceme po opadnutí vody vytipovat konkrétní obec, kam pomoc bude směřovat," řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

Lidé ale mohou pomáhat sami. Na svých internetových stránkách Starostové a nezávislí (STAN) rozjeli burzu pomoci. Obce i lidé zde mohou nabízet materiální a finanční pomoc, dobrovolníky na úklid nebo ubytování pro evakuované. Postižené obce sem pro změnu vkládají žádosti o to, co jim nejvíc chybí.

Chcete se připojit? Tady můžete:

NOVÝ BOR - finanční sbírka: č. ú.: 3320237/0100 (pozor: účet bude aktivní od pátku 5. června)

materiální sbírka: sběrné místo v zadním traktu u garáží budovy „B" MěÚ (ul. B. Egermanna), vždy od 10 do 19:00

• ZÁKUPY - materiální sbírka: podatelna MěÚ, obchod p. Václava na sídlišti, potraviny Prima pí Drozdové v Borské ulici, Domov důchodců v Nových Zákupech. Do čtvrtka 6. 6. večerních hodin

• ADRA: č. ú.: 3498 3498 /0300

variabilní symbol - 391

dárcovská SMSve tvaru: „DMS ADRA" na číslo 87 777 (Cena jedné DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 27 Kč)

přímá pomoc: 6. 6. - 9. 6. v rámci beachvolejbalového turnaje na Máchově jezeře v Doksech budou kasičky ADRA

• internet - Na svýchinternetových stránkách Starostové a nezávislí (STAN) rozjeli burzu pomoci. Obce, ale i lidé tu mohou nabízet materiální a finanční pomoc, dobrovolníky na úklid nebo ubytování pro evakuované.