Povedenou akci mají za sebou v Muzeu skla a bižuterie, které po oba víkendové dny nabídlo svým návštěvníkům jedinečnou příležitost, jak vyzkoušet svou zručnost.

Ten kdo chtěl, mohl si domů odnést originální suvenýr na vánoční stromeček v podobě vlastnoručně foukané figurky ze skla, případně namalovat vánoční ozdobu. Samozřejmě pokud byl dostatečně šikovný. Na všechny pečlivě dohlíželi a v případě potřeby i poradili, mistři svého oboru Karel Sobotka a Jana Straková.

„Akce byla velmi úspěšná. Překvapilo nás, že lidé chodili oba dny ještě před samotným začátkem akce," pochlubila se ředitelka muzea Milada Valečková.

Pro muzeum to nebyla zcela nová akce. Už v minulém roce totiž zdobení vánočních ozdob proběhlo v galerii Belveder. „Návštěvnost byla tak veliká, že prostory ani nestačily. Proto jsme usoudili, že je i mezi svátky důležité pro naše návštěvníky něco v tomto duchu připravit," dodala Valečková. Změnu ale uvítali i sami návštěvníci.

Foukání chce praxi a hlavně trpělivost

Foukání skleněných figurek v podání Karla Sobotky vypadalo naprosto přirozeně a jednoduše. „Skutečnost je ovšem jiná," prozradila Lenka z Jablonce, která dobrovolně usedla za hořáky a zkusila vytvořit vlastní ozdobu. „Nemám na to potřebnou trpělivost a nedokázala jsem odhadnout ani sílu toho, jak moc foukat. Ozdoba mi praskla ještě předtím, než jsem ji stačila dokončit," dodala. Rozhodně jednodušší bylo zdobení skleněného zvonečku barvami a třpytkami. To zkoušely převážně děti. „Fantazii se meze nekladou," smála se Jana Straková, která návštěvníkům pomáhala.

Na vysoké návštěvnosti se v muzeu podepsala také nezvyklá zima. Někteří turisté, kteří do Jizerských hor přijeli i přes nedostatek sněhu, totiž hledali náhradní program.

„Odhadla bych to půl na půl, co se návštěvnosti týče," prozradila svůj typ ředitelka muzea. Navíc mezi návštěvníky nechyběli ani cizinci.

Z muzea jste mohli následně vyrazit do nedaleké galerie Belveder, kde je momentálně připravena výstava s názvem Glass X Mass. Na ní můžete vidět několik stovek klasických i netradičních skleněných vánočních ozdob, včetně kouzelné vánoční okurky, která podle anglosaské tradice plní přání.