"Schytáváme to od lidí, že se dělají boule, ale nic s tím za současných podmínek udělat nemůžeme," řekl ředitel areálu Jiří Krtička. Podle něj se ve čtvrtek teploty pohybují kolem nuly a pro částečně otevřený areál je 2000 lidí za den příliš.

Sjízdné sjezdovky nejsou schopné takový nápor pojmout. "Normálně by se lyžovalo na ploše třikrát větší," podotkl Krtička. Podle něj se kvalita sjezdovek zhoršuje kolem oběda. Letošní zima Rokytnici nepřeje, přírodního sněhu napadlo velmi málo a nebylo ani mnoho mrazivých dnů vhodných k zasněžování. V největším středisku kraje je tak z možných více než 22 kilometrů dostupných necelých sedm kilometrů sjezdovek.

Znatelně lépe jsou na tom v nedalekém Harrachově, kde se i nyní drží teplota pod nulou a lyžaři tam mohou využít šest ze sedmi kilometrů sjezdovek.

"Podmínky jsou skvělé a je tu poměrně i dost lidí, denně 2000 až 3000. Někdy je to až nepříjemné, musí se čekat deset až 15 minut," uvedl náčelník harrachovské lanovky Milan Goč. Podle něj je znát, že prázdniny jsou i v Německu a Polsku.

Na Ještědu otevřeli Slalomák

"Uzavřená tak zůstává pouze sjezdovka Pod lany," uvedl ředitel areálu Jan Svatoš. V provozu mají ve středisku přes šest kilometrů tratí a denně tam podle počasí lyžuje 1000 až 1500 lidí. "Podmínky k lyžování jsou výborné, máme od 25 do 40 centimetrů sněhu," uvedl Svatoš.

Velmi dobré podmínky pro sjezdaře panují i v největším areálu Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku nebo nedalekém Severáku v Hraběticích. "Lyžuje se na technickém sněhu a návštěvnost je slušná," zmínil Pavel Bažant ze Ski Bižu, jež oba areály provozuje.

Navzdory špatným přírodním podmínkám jsou v provozu i všechny další větší sjezdařské areály v kraji.

Naopak podmínky pro běžkaře v Jizerských horách i Krkonoších jsou stále špatné. Kdo na ně vyrazí, měl by si vzít starší lyže a počítat s jejich přenášením v ruce.