Lyžování patří mezi tradiční zimní sporty Jizerských hor. Jako každý rok, když je dostatek sněhu, se ve Smržovce uskutečňuje ve Ski areálu Kedr divácky atraktivní akce Lyžníci, kteří vzpomínají na začátky tohoto sportu.

Nechybí tak dřevěné lyže bez hran ani řemínkové vázání s volnou patou, které umožňuje sjíždět kopec telemarkovým obloukem. Ten se objevil v polovině 19. století v jižním Norsku v kraji Telemarken, kde se lyžovalo v pokleku poprvé. V sobotu ovšem tento krásný styl předvedla pouze jedna závodnice. Zbytek pole se při paraslalomu hnal za co nejlepším časem.

Na startu nechyběly ani ženy

Letos tato smržovská akce slavila dvacet let od svého vzniku a startovní listina byla nabita lyžaři z celého okresu. Jezdit přijeli ovšem i ze sousedních Krkonoš. Především šlo ovšem o dobrou zábavu než závody. Kromě dobového vybavení museli být závodníci oblečeni do dobových kostýmů. To znamenalo, že dámy vyrážely z kopce v kloboucích a dlouhých sukních.

Opravdovou lahůdkou byla prezentace domácího snowboardu. Mnoho mladých diváků tak s udiveným výrazem ve tváři sledovalo závodníkův jedinečný paraslalom.

Už první disciplína přinesla několik pádů, jednu zlomenou špičku lyže, jednu zlomenou slalomovou tyč a jednu rezignaci ze strany závodnice, která prohlásila, že to nemá zapotřebí. Ať tak či tak, každý závodník byl odměněn velkým potleskem několika stovek přihlížejících. Cestou zpátky nahoru na místní kopec potom probíhala živá diskuze, kdy se řešily vychytávky jednotlivých soutěžících a také zvolené mazání.

Druhá část programu byla zaměřena na milovníky rychlosti. Sjezd na dojezd byl prostě o tom, kdo nabere z kopce největší rychlost a dojede nejdále do kopce protějšího. Nechybělo mnoho a už první závodníci dosáhli limitu a málem zajeli mezi vzrostlé stromy. „Dál už, prosím, nejezděte," glosovala výkony prvních dvou jezdců moderátorka a bývalá olympionička Dana Spálenská směrem nahoru, ke zbývajícím lyžařům.

Ještě před vrcholem celého dne proběhla soutěž v krasojízdě. Odvážlivci potom absolvovali i poslední disciplínu ve skoku na připraveném můstku. Na něm měli v sobotu klasicky dva pokusy.

„Kromě pár odřenin všechno dobře dopadlo a nikomu se nic nestalo. Jubilejní ročník si chválili jak sami účastníci, tak i diváci. Jsem rád, že vyšlo i počasí a přišlo se podívat tolik lidí. Byla to prostě bomba," zhodnotil 20. ročník této akce nadšený starosta Marek Hotovec. Ten je i hlavním organizátorem a byl mezi 36 lyžníky, kteří mezi sebou soutěžili. Do letošního závodu se přihlásilo také 18 žen.

„Dnes jsem tu byla poprvé," řekla Lenka, která se na lyžařský svátek přijela podívat z Jablonce. Na otázku jestli by si dobové lyže taky obula, odpověděla negativně. „Kdepak. Vždyť já ani nelyžuji. Maximálně, že bych kopec sjela na saních," smála se.