Asi nejdál jsou v přípravě e-aukce pro své občany ve Frýdlantu. Zde si již město vysoutěžilo v elektronické aukci o 38% levnější elektřinu pro sebe a své příspěvkové organizace. Totéž chystá radnice svým občanům.

Co je to elektronická aukce?Elektronická aukce, zkráceně e-aukce šetří firmám i domácnostem náklady díky zvýšení tlaku na dodavatele komodit a služeb. Úspory, často až desítky procent, dosahují při nákupu elektrické energie, plynu či telekomunikačních služeb. Nákup se ale neděje v kamenné aukční síni, nýbrž na internetu. E-aukce je účinný nástroj pro porovnání aktuálních cen dodavatelů a dosažení tak nejvýhodnější ceny v daném čase na trhu. Díky sdružení poptávky a navýšení objemu spotřeby je tato poptávka mnohem zajímavější pro dodavatele, který je tak ochoten nabídnout výhodnější ceny, pokud tuto zakázku získá.

„Už jsme si to vyzkoušeli a teď čekáme, co na to lidé. Je pravda, že RWE zareagoval nabídkou na snížení ceny o 10% při tříletém úvazku, ale my si myslíme, že dokážeme v e-aukci sjednat cenu ještě nižší," tvrdí starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). Zájem zúčastnit se prozatím projevilo ve Frýdlantu 80 domácností.

Aukci pro ně stejně jako v ostatních městech zprostředkuje firma eCENTRE. Její manažerka Jana Ambrožová si myslí, že je jen otázkou času, kdy budou levnější energii v e-aukcích hledat všechna města.

„Je to ideální způsob, jak díky sdružené poptávce vytvořit na dodavatele vyšší tlak a zajistit si lepší podmínky při vyjednávání o nižší ceně," řekla Deníku.

Na e-aukci se připravují i v Hrádku nad Nisou, kde o ní chce starosta Josef Horinka (SLK) informovat občany prostřednictvím letáků a sms infokanálu. Neopomíná zdůraznit, že lidé neriskují ani tehdy, pokud by se jim levnější cenu sjednat nepodařilo.

„E-centre slibuje, že jakmile vyhodnotí současný stav každého, kdo o to bude mít zájem tak ty, pro které to výhodné z důvodu dlouhých výpovědí nebo současných tarifů nebude, tak je férově upozorní," zdůrazňuje starosta.

Podmínka, že vysoutěžená cena bude nižší než současná, platí všude. V Říčanech získali v e-aukci o 20% levnější elektřinu a o 30% levnější plyn. Podobných úspor může dosáhnout každé město, záležet ale bude, kolik zájemců z řad dodavatelů bude o cenu licitovat směrem dolů.