Člověk, který vystoupí ve Fügnerově ulici a půjde pěšky k Soukennému náměstí a Pražskou ulicí nahoru, potká minimálně pět bezdomovců.„Jezdím skoro denně ze zastávky číslo 18. Je to strašné. Sedí tam, smrdí, žebrají a koše okolo jsou plné krabic od vína. Už ráno se jim člověk musí vyhýbat a pořád donekonečna opakovat, že skutečně nemám ani drobné ani cigaretu," stěžuje si Miloslava Šajbenová z Liberce.

V Liberci přitom funguje několik zařízení, ve kterých mohou lidé bez přístřeší přespat nebo strávit den, dostat teplé jídlo, umýt se nebo dostat čisté oblečení. Někde se dokonce snaží těmto lidem sehnat práci a starají se i o jejich finance a právní záležitosti.

Azylový dům Speramus

„Naše zařízení nabízí 25 lůžek, v současné době máme obsazeno jen z poloviny," podotýká Ingrid Puskajlerova sociální pracovnice z azylového domu Speramus a jak dále říká: „Na konci července jsme měli obsazeno v průměru dvacet lůžek," doplňuje.

Podle Puskajlerové je větší výskyt lidí bez domova v centru města v důsledku počasí a také mnozí z nich si našli nějaké brigády. Je všeobecně známé, že bezdomovci také často utápí svůj stud v alkoholu, ovšem do azylového domu mohou pouze za střízliva nebo s malou tolerancí.

„Dovnitř pustíme klienta pokud má v sobě maximálně tři promile alkoholu v dechu, pokud má v sobě více, musí odejít," říká sociální pracovnice.

Hlavně mladší ročníky

V současné době jsou trendem mezi lidmi na ulici kromě alkoholu také drogy. „V posledních měsících se zvyšuje počet klientů, kteří užívají marihuanu nebo pervitin, jsou to hlavně mladší ročníky," dodává Puskajlerová.

Společnost se na téma bezdomovci dělí na dvě poloviny. Jedna je lituje a druhá je nesnáší.

„Vždycky když někoho takhle vidím na ulici, je mi z toho úzko a pokaždé jim dám nějaké drobné nebo něco k jídlu. Do takovéto situace se může dostat každý," říká Milada Kachová z Liberce.

V krajském městě zatím není vyhláška, která by upravovala žebrání v ulicích.

„Bezdomovci stejně jako ostatní lidé, kteří mají to štěstí a mají domov, mají stejná práva. Mohou se pohybovat kdekoli," říká ředitel městské policie Ladislav Krajčík.

Lidé bez přístřeší

Z tohoto důvodu podle něj strážníci nemůžou nic dělat s tím, že se v centru povalují lidé bez přístřeší. „Zasáhnout můžeme, až když dochází třeba k výtržnictví, nebo když kolem sebe nechávají nepořádek," dodává Krajčík.

Ředitel městské policie také upozorňuje, že by se společnost měla více zabývat tím, jak se nedostat na ulici.„Strážníci řeší situaci až když nastane nějaký problém, třeba nepořádek nebo výtržnictví, ale rozhodně za nimi nemůžeme chodit, aby si šli lehnout nebo sednout jinam, protože ostatním se na ně nechce dívat. Lidé bez domova mají stejná práva, jako ti, kteří o střechu nad hlavou nepřišli," vyzdvihuje Krajčík.

Ocitnout se na ulici je přitom velmi jednoduché. Statistiky uvádí, že nejčastějším důvodem proč lidé přijdou o svůj domov je dluhová past. Na druhém místě je pak ztráta zaměstnání a na třetí příčce jsou rozvody. Čtvrté místo patří drogám, kterým propadají hlavně mladí, i těch v současné době na ulici přibývá.

„V posledních měsících jsme zaznamenali, že se velmi zvýšil počet lidí bez přístřeší kolem osmnácti let. Tyto klienty také často kontrolujeme pomocí drogových testů," doplňuje Ingrid Puskajlerová.