Je to ta nejlepší varianta. Doporučujeme, aby se s ní dál pracovalo. Tak by se dal shrnout výsledek územní studie, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo pro místní rozvoj. Analýza, kterou provedlo architektonické a urbanistické studio z Prahy, se zabývala čtyřmi různými variantami jak přivést do Šluknovského výběžku vedení vysokého napětí.

Analýza tvrdí, že nejlepší řešení, je vést vedení vysokého napětí od Nového Boru přes Svor na Dolní Podluží a Varnsdorf. Je to tedy přesně ta varianta, proti které obce na Novoborsku dlouhodobě bojují a kterou už v minulosti odmítl také Liberecký kraj.

„Tato varianta v maximální míře využívá již provedených zásahů do krajiny, případně tras existující dopravní a technické infrastruktury. Nové vedení by kopírovalo tyto koridory, což zjednoduší jeho realizaci a omezí zásahy do vlastnických práv k již dotčeným pozemkům," tvrdí autoři analýzy z architektonického studia Kapa. Tato varianta podle nich také umožňuje maximální ochranu přírody a krajiny.

6,5 kilometru kabelů v zemi

Na rozdíl od úvodních plánů, které počítaly výhradně s vedením kabelů přes stožáry napříč Lužickými horami, autoři studie počítají s tím, že z dvaceti kilometrů úplně nové části koridoru by šest a půl kilometru vedlo kabelem v zemi.

Ministerstvo chce úplně novou územní studii, která doporučuje vést vedení vysokého napětí přes Lužické hory, využít jako podklad pro přípravu aktualizace Politiky územního rozvoje ČR.

Z toho se zdá, že stát potažmo vláda se zřejmě za požadavky obcí z Novoborska nepostaví. Starostka Svoru Kateřina Jonáková a starosta Okrouhlé a šéf svazku obcí Novoborsko Jiří Vosecký přitom už vloni na podzim napsali dopis přímo tehdejšímu premiérovi Jiřímu Rusnokovi. „Potřebujeme pomoct. Jsme pod tlakem energetické lobby. Její plány nedávají smysl," vzkazovali starostové předsedovi vlády.

Jiří Vosecký včera potvrdil, že obce z Novoborska ministerskou studii znají. Jestli k ní zaujmou nějaké společné stanovisko, nechtěl předjímat. „Mohu pouze potvrdit, že trváme na tom, aby šlo vedení kabelem pod zemí v těch místech, kde jednak přichází do kontaktu s obydleným územím a druhak, kde by mohlo dojít k poškození cenných přírodních částí," zdůraznil Vosecký.

Na dotaz, zda by více preferoval variantu vedení přes Svor, anebo přes Polevsko a Kytlici, odpověděl: „To je úplně jedno, pokud to povede kabelem v zemi."

Na Děčínsku přijali informace o výsledcích ministerské studie s nadšením. Děčínský deník už minulý týden vydal článek, ve kterém oznamuje, že „Šluknovsko má novou naději na lepší zásobování elektřinou" a za čtenáře si pokládá otázku: „Pomůže nám ministerstvo?"

Vedení přes Sasko odborníci odmítají

Studie ministerstva pro místní rozvoj pracovala se čtyřmi variantami. Pod číslem jedna se autoři zabývali možností, že by došlo k rekonstrukci stávajícího vedení z Babylonu u Stvolínek do Rumburku (prochází kolem Stružnice, Horní Libchavy, Volfartic, České Kamenice, Chřibské a Krásné Lípy).

Druhá varianta počítá se dvěma možnostmi. Obě dvě by se u Horní Libchavy napojovaly na výše uvedené stávající vedení a odtud by pokračovaly do Lužických hor. Varianta 2a by podél Skalice u České Lípy a Okrouhlé vedla na Nový Bor a odtud právě na Svor a na Varnsdorf (jde o variantu, kterou studie nejvíc preferuje).

Varianta 2b je až do Nového Boru totožná, tady by ale nevedla na Svor, nýbrž na Polevsko a Kytlici a teprve tady by se začala stáčet na severovýchod k silnici I/9 a k Varnsdorfu.

Posledními dvěma variantami se ministerská studie zabývala nejméně, neboť obě procházejí přes území Saska. Například varianta 3, vedení napětí z Hrádku nad Nisou, by na území našich severních sousedů ležela minimálně z devadesáti procent své délky.

Varianta 4, která představuje vedení vysokého napětí z Děčína, by naopak zasáhla německé území jen částečně, ale za to v těch nejcennějších místech. Musela by si to namířit napříč německým národním parkem Saské Švýcarsko.