Policisté uveřejnili závěry vyšetřování rozsáhlé trestné činnosti jednoho mladého člověka. Zadrželi ho v neděli 13. září na Bedřichově pod sedlem Maliníku. Mladík má v Liberci na svědomí pět krádeží.

„Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pětadvacetiletého muže z Liberecka pro porušování domovní svobody, neoprávněné opatření platebního prostředku a pro pokračující přečin krádeže. Muž během května a v září spáchal pět krádeží. Poslední krádež se mu stala osudnou," uvedla Vladimíra Šrýtrová z libereckého krajského policejního ředitelství.

S jídlem roste chuť

Dodala, že 13. září dopoledne se v liberecké Březinově ulici mladík vloupal do rodinného domu, odkud si odnesl LCD televizor a LED světlo se senzorem pohybu, vše v hodnotě 4 tisíc korun. To mu nestačilo. Ještě tentýž den se vydal krást znovu, do Bedřichova. Na lesní cestě pod sedlem kopce Maliník vnikl do zaparkovaného osobního vozu Dacia Logan a ukradl osobní doklady, peníze, platební kartu a drobné osobní věci v hodnotě asi 140 korun.

Podle Šrýtrové si naštěstí zloděje všimli majitelé vozidla. Přivolali policejní hlídku. Muže zadržela na útěku na nedaleké autobusové zastávce. U muže našli policisté některé věci, které pocházely též z dopolední krádeže vloupáním do rodinného domu v ulici Březinova. Po zlodějině v Bedřichově si po zbytek dne mladík odpočinul v policejní cele.

„Kriminalisté zjistili, že zadržený muž má na svědomí ještě další tři krádeže. V květnu vnikl do ubytovny v Liberci ve Fibichově ulici. Prohledal pokoje a na chodbě odcizil tenisový vak včetně tenisového vybavení, dále koberec na jógu, bandáže na ruku a kšiltovky, vše v hodnotě téměř 14 tisíc korun. Na poškozeném zařízení způsobil další dvacetitisícovou škodu," uvedla dále policejní mluvčí.

Šli po stopách

Kriminalisté odvedli pečlivou práci. Zjistili, že počátkem září poblíž železniční tratě v Pilínkovské ulici vnikl do zaparkovaného vozidla Kia Sportage.

„Zaujala ho sportovní taška Nike s osobními doklady, penězi, platební kartou, oblečením a klíči, vše v ceně přes 12 tisíc korun. Majiteli vozidla vznikla škoda dalších 7 tisíc korun. Mladý muž na odcizenou platební kartu provedl několikrát nezdařilé finanční transakce a zaplatil s ní v několika obchodech zboží. Také se pokusil kartou zaplatit na jedné z čerpacích stanic v Chrastavě," dodala k jeho zlodějské kariéře policejní mluvčí Šrýtrová.

Velká rána mladíka čekala v Babylonu

Největší „ránu" udělal zloděj při vloupání do prodejního stánku v Lunaparku zábavního centra Babylon. Odnesl si 130 tisíc korun.

Ale nemusí pršet, aspoň že kape. Takovou filozofií se mladý delikvent řídil, když počátkem letošního září ujel od čerpací stanice v Liberci v Tanvaldské ulici. Neměl chuť zaplatit. Natankoval zhruba 34 l pohonných hmot za 1 tisíc korun a bez rozloučení odjel. Podle policejní mluvčí se mladý pachatel ke všem spáchaným skutkům doznal.

V minulosti ještě neměl zloděj žádné problémy se zákonem. Proto probíhá jeho trestní stíhání na svobodě.

Koule na noze

Ačkoliv je vyšetřován na svobodě, dostane obsílku k okresnímu soudu a již dnes ví, že má velkou kouli na noze. Bude muset zaplatit škodu. Jde o maličkost jenom zhruba 190 000 korun. Hrozí mu, s ohledem na způsobenou škodu, vězení od jednoho do pěti let.