Obří projekt přestavby areálu stadionu v Bedřichově, padl. Obec ale do stadionu chce v příštích letech investovat, byť ne v rozsahu původního projektu.

„Projekt byl odhadován až na sto padesát milionů korun. Stadion by se podle něj zastavěl tak, že by nebyl možný start Jizerské 50 tak, jak jej známe dnes," vysvětlil Petr Holub, starosta obce Bedřichov.

Hlavním důvodem odmítnutí projektu je ale fakt, že obec s rozpočtem kolem deseti milionů korun není schopna projekt sama financovat. „Zároveň nechceme prodávat nejlukrativnější pozemky v Jizerských horách soukromníkům," doplnil Petr Holub.

Stadion má zůstat vstřícný k veřejnosti. Spíše než k závodům má sloužit turistům a hobby sportovcům. „Zároveň chceme zachovat start Jizerské 50, protože tento tradiční závod je vynikající reklamou pro obec a celé Jizerské hory," vysvětlil starosta Bedřichova.

Úpravy stadionu probíhaly již letos vyměněna byla cílová buňka, jež byla nahrazena buňkami s WC, šatnou, kanceláří a prostorem pro hlídání dětí. Proběhla i elektro revize celého areálu.

Na příští rok chce obec na stadionu přesto stavět. „Bude to budova se zázemím. V přízemí moderní budovy by měly být převlékárny, sociálky, šatny, v patře pak ski servis či společenská místnost, jež bude sloužit obci či spolkům.

Obec chce objekt postavit v roce 2016, záleží na rychlosti konání úřadů. Investovat chce obec ze svého.

Ale to není vše. Obec plánuje oplocení tenisových kurtů, zásadní terénní úpravy, vytvoření ploch na stadionu pro umístění dětského hřiště. Plány se stadionem má ale obec i na další roky.

V dalších letech chce obec na lyžařském stadionu a v jeho bezprostředním okolí budovat dále.

Třeba v prostoru za Dolinou by mělo vzniknout multifunkční hřiště pro míčové hry a relax zóna s vodním miniparkem pro děti. V plánu je také vybudování in-line dráhy na stadionu a osvětlení směrem k buku. „Tyto akce ale budou také v řádu milionů korun, takže to je běh na delší trať," doplnil Petr Holub, starosta obce Bedřichov.

Bedřichovský stadion je oblíbeným nástupním místem Jizerské magistrály. Lze ho využít jako výchozí bod pro výlety na běžkách, na kole i pěšky.

Původní projekt počítal s výstavbou hned tří budov včetně zázemí pro Jizerskou o.p.s., která se stará o tratě Jizerské magistrály či nové budovy pro Horskou službu.

Proti záměru ale vystoupili místní obyvatelé a podnikatelé. „Nikdo, ani turisté, ubytovatelé ani místní takový areál nepotřebují. A to není jen můj názor, podle mne tak smýšlí na devadesát procent lidí," vysvětloval tehdy Pavel Kučera, majitel Lesní chaty, jež leží nedaleko stadionu.

Projekt připravovala kancelář renomovaného architekta Martina Rajniše.