Už tři lidé z Jablonecka zažili v tomto týdnu scénu jako z akčního filmu, když museli vyskakovat z auta, které začalo za jízdy hořet. V obou případech vzplála felicie. Naposledy ve čtvrtek.„Vůz začal hořet krátce před čtvrtou hodinou ráno na silnici v Jiřetíně pod Bukovou. Dvěma mužům, kteří v autě jeli, se naštěstí nic nestalo, protože hned vyskočili," líčí mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Příčinou samovznícení byla technická závada na katalyzátoru.

Stejný zážitek měl v pondělí další řidič felicie, kterému auto začalo hořet při projíždění Zásadou. I on stihl včas vyskočit. Pondělní nehoda ale měla horší následky felicie zevnitř v podstatě úplně shořela.

V tomto případě zavinila požár technická závada na elektroinstalaci.

Vypadá to jako kuriózní náhoda, ale realita je podle hasičů i automechaniků jiná.

„Touto problematikou jsme se zabývali už při loňských extrémních mrazech a je to tak, že silný mráz především u starších typů aut skutečně má vliv na jejich zkratovost. Ostatně, loni jsme během měsíce, kdy panovaly kruté mrazy, zasahovali u požárů vozidel prakticky obden," uvedla Zdenka Štrauchová.

Nebezpečí samovznícení souvisí s křehnutím a roztažností materiálů. Například kabely jsou v autě zajištěné ve svorkovnici a utáhnuté šroubem. Vlivem roztažnosti vodičů ale může dojít k uvolnění ze svorkovnice, přechodovému odporu a zkratu.

„Větší hrozba je to u starších garážovaných vozů, které v zimě vyjíždějí do silných mrazů z výrazně teplejší garáže. Rozdíl teplot může udělat svoje," řekl Deníku automechanik Lukáš Franc.

Jak hasiči, tak automechanici v každém případě doporučují nechat vůz před zimou pro jistotu zkontrolovat.