Jakoby nestačilo, že pohled na unikátní Panskou skálu, čedičové Varhany na Práchni u Kamenického Šenova, už před lety zohyzdilo naddimenzované parkoviště. Při pohledu od silnice, kudy projíždějí stovky aut denně, teď vzácnou geologickou památku částečně zastínila i nová dřevěná bouda s mapou. Zastřešené odpočívadlo pro turisty.

To se nepovedlo

Na Novoborsku jich v posledních týdnech vyrostlo celkem devět, některé z nich se už staly předmětem debat, kritiky i posměšků. Boudy přitom vyrostly v rámci přeshraničního projektu Zažít vrcholy, který má pomoci turistickému rozvoji Lužických hor a který se financuje z evropského operačního programu Cíl 3, určeného pro přeshraniční spolupráci Česko Sasko.

Boudy vyrostly v rámci přeshraničního projektu Zažít vrcholy, který má pomoci turistickému rozvoji Lužických hor a který se financuje z evropského operačního programu Cíl 3, určeného pro přeshraniční spolupráci Česko Sasko. „Posedět tady?" diví se Jaroslav Vlček u boudy pod Panskou skálou. Se dvěma dcerami právě sestupuje z Panské skály, říká, že přijeli z Děčínska. „Nehodí se to sem. Je to naprostá zbytečnost. To musela vymyslet opravdu moudrá hlava. Klidně to napište," tvrdí. Před obrovskou mapou, zavěšenou na jedné vnitřní stěně boudy rozhazuje rukama. „Mapa je i dole na parkovišti a také tam se pohodlně schováte před deštěm. Měli byste se ptát, komu tohle chybělo a proč to někdo postavil."

Boudy na Novoborsku a s ním celý projekt Zažít vrcholy realizuje svazek obcí Novoborsko. Že na jejich turistická odpočívadla zaznívá kritika, ví i Jiří Vosecký, starosta Okrouhlé a šéf svazku obcí.

„U každé investice vždycky máte příznivce i odpůrce," říká Vosecký. „Je ale zapotřebí posoudit, komu to slouží a jestli to slouží dobře a účelně a já jsem sám překvapený, kolik lidí toho využívá a kolik lidí tam vídávám."

Ještě více podivně a zbytečně, než odpočívadlo pod turistickou atrakcí Panskou skálou, vypadá „evropská" bouda v Okrouhlé. Z ní má člověk výhled maximálně na tři věci: kruhový objezd, dopravně zatížený obchvat a čerpací stanici. Těsně před boudou navíc stojí velká dopravní tabule, která celému místu dává ještě bizarnější rozměr. Vypadá to, jakoby do dřevěné budky měl namířeno „ostatní tranzit".

Uvnitř boudy je solidní nepořádek, rozházené lahve a plechovky od piva a na lavici tu právě sedí nikoliv výletníci, ale dva místní mladíci. Okolo boudy jsou dvě lavičky a jinak nic.

„Pod silnicemi I/9 a I/13 procházejí pěší i cyklisté, vede tam cyklostezka. Když lidé podjedou, mohou se pak díky mapě znovu zorientovat, kde jsou," vysvětluje Jiří Vosecký umístění boudy u dopravního uzlu.

Nová lyžařská bouda u křižovatky za Polevskem bude sloužit turistům, ale hlavně jako zázemí pro lyžařský oddíl SKI Polevsko, který se stará o běžecké tratě.V rámci projektu vyrostly ještě dvě takové boudy na Polevsku, další též v Prysku, na Práchni u vysílače, ve Svoru, Novém Boru a na Krompachu.

To se povedlo

Nutno dodat, že projekt Zažít vrcholy už přinesl Novoborsku a Lužickým horám i značný prospěch. Například skútry na úpravu tras pro běžkaře i techniku na letní údržbu, obojí už naplňovalo nebo plní svůj účel.

V dubnu se slavnostního otevření dočkala také nová roubená chata na Jedličné, která bude sloužit turistům, ale hlavně jako zázemí pro lyžařský oddíl SKI Polevsko, který se stará o běžecké tratě.