„Určitě je to od města docela hezké, ale tady by měl nejdříve konat stát, který, s prominutím, na mladé rodiny zvysoka kašle," vysvětlila čtyřiatřicetiletá Martina, matka dvou malých dětí z Jablonce. Má štěstí, mladší dcera jde v září do školky a Martina do práce.

Ne každý má ale takové štěstí, místo ve školce nemusí dopadnout. A co když vás chce zaměstnavatel v práci dříve? Můžete se obrátit na soukromé školky a jesle, ale připravte si pořádný balík peněz. A když tolik nemáte, jste, jak se říká, namydlení.

V mateřských školách zřizovaných městem je počet volných míst pro děti mladší tří let omezený a služby soukromých zařízení jako jsou miniškolky, jesle či dětská centra, jsou pro rodiče dětí mnohdy finančně nedostupné. Ale možná právě vám vyšla vstříc jablonecká radnice. Od září bude přispívat na umístění dítěte v soukromých předškolních zařízeních.

Přísná pravidla

Jablonecká radnice dá jeden tisíc korun za měsíc, a to pro dvouleté a starší děti neumístěné v mateřských školách. Příspěvek bude poskytován na školní rok 2014/2015.

„Jablonec má ve školkách dostatečnou kapacitu pro děti, které dovrší tři roky v září, ale potíže pak nastávají s umístěním dětí, které se narodily například v lednu. Během školního roku se v plných školkách hledá místo těžko, proto jsme se za určitých pravidel rozhodli přispět na děti v soukromých zařízeních," vpřiblížila Soňa Paukrtová, n áměstkyně primátora.

Vypadá to dobře, že? Ale tisíc korun je dost, proto platí přísná pravidla.

Děti, na které bude možné čerpat příspěvek, musí spadat do jedné ze tří kategorií: 1. kategorie je pro děti ve věku od 2 do 3 let, do 2. kategorie budou spadat děti ve věku od 2 do 7 let, které se prokazatelně neumístily v mateřské škole zřizované městem, např. z důvodu zdravotního znevýhodnění. Do 3. kategorie spadají děti ve věku od 2-7 let, jejichž rodiče si cíleně vyberou Lesní třídu zřizovanou Občanským sdružením Montessori.

Pro všechny tři kategorie platí přísná pravidla jako např. to, že oba rodiče dítěte jsou zaměstnaní a dítě má společně s rodiči bydliště v Jablonci nad Nisou. Dětí mimo Jablonec se příspěvek tedy týkat nebude.

Pokud dítě splní všechny podmínky pro získání finančního příspěvku a bude navštěvovat soukromé zařízení minimálně 20 hodin týdně v daném měsíci, tj. celkem 80 hodin za měsíc, obdrží slevu na školném ve výši tisíc korun za měsíc.

Tuto slevu poskytne rodičům zaregistrované a městem prověřené soukromé zařízení, které sníží poplatek za své služby o dotaci města, tedy o 1000,- Kč. V případě, že bude kapacita soukromých subjektů naplněna, nebude však mít zákonný zástupce možnost poskytnutí slevy na školném nárokovat.

Případné dotazy rodičům i subjektům zodpoví pracovnice oddělení školství, kultury a sportu Mgr. Barbora Krsová, tel. 483 357 315 nebo Mgr. Zdeňka Květová, tel. 483 357 270.

Soukromé subjekty, které mají zájem požádat město o registraci mezi soukromá zařízení poskytující výchovně vzdělávací služby pro děti od 2 do 7 let, najdou všechny potřebné informace ve výzvě uveřejněné na úřední desce a na webových stránkách města Jablonec.

Jesle? Skoro jen vzpomínka

V Jablonci nyní fungují jedny jesle, soukromé. Pobyt dítěte tam přitom stojí měsíčně sedm až osm tisíc korun. „Děti, které chodí denně ale máme jen tři, pak jsou tu dvě, které chodí dvakrát v týdnu a jedno třikrát a další děti chodí různě, jak rodiče potřebují hlídání," řekla majitelka Simona Havlová, zdravotní sestra, jež zřídila v Jablonci jesle. Vybudovala je ze dvou bytů ve vile nedaleko přehrady.

Své jesle otevřela loni v září. Hlídání nabízí celodenní, ale také jen na několik hodin. Je levnější než chůvy a navíc má zkušený zdravotnický personál. „Nečekala jsem, že do půl roku budeme prakticky obsazeni, bojím se, že budu brzy muset zájemce odmítat," poznamenala. Uvažuje proto o rozšíření.

V roce 2011 začala pracovat nová mateřská škola v areálu nemocnice, kam byly přijaty i děti mladší tří let.

V Jablonci byly v minulosti provozovány troje jesle ve Švédské, v Puškinově a Josefa Hory, a to až do roku 2000, kdy je jablonečtí zastupitelé zrušili zcela, neboť bylo těžké naplnit jejich kapacitu.