Tábory nejsou určeny jenom školákům, rozšiřuje se nabídka programů i pro předškolní děti. Třeba Komunitní středisko Kontakt Liberec pořádá dokonce Tábor pro seniory, kteří se mají možnost o prázdninách na týden vrátit do táborových let a zažít nová dobrodružství.

Vedou příměstské

Nejširší je nabídka táborů pro děti. Třeba liberecký Dům dětí a mládeže Větrník organizuje sedm pobytových letních táborů, dva putovní a 35 příměstských, z nichž už je ale 25 obsazených. Na pobytových táborech je ještě volno. „Už několik let je o pobytové tábory menší zájem než o ty příměstské, my jsme dokonce museli jeden tábor zrušit, protože by se nezaplatil, bylo tam málo přihlášených," řekla ředitelka Větrníku Jana Pavlíková. Důvodem většího zájmu o příměstské tábory podle ní není nižší cena. „Rodiče nechtějí dávat děti z domova, ani samy děti často na pobyt nechtějí," vysvětlila.

Ceny pobytových táborů Větrníku se podle délky a náplně pohybují od 2000 do 4950 korun, týdenní příměstské jsou za 700 až 1500 Kč. Nejrychleji se obsazují tábory s pestrým programem.

Obsazené už jsou oblíbené Týdny pohybu hrou, které pořádá o prázdninách Technická univerzita Liberec. Letos bude už 20. ročník. Děti se mohou seznámit se sportovními aktivitami, k nimž se většina z nich běžně nedostane. Přes léto se koná sedm týdenních turnusů, vždy asi pro 200 dětí. Přestože přihlášky lze podávat do 5. června, už v dubnu byla většina termínů obsazená. Podobné příměstské tábory nabízí společnost Sundisk v Jablonci nad Nisou, tématem jsou nestárnoucí příběhy Julese Verna.

Podle informací z Krajské hygienické stanice v Libereckém kraji, která dohlíží na dodržování hygienických předpisů na táborech, je v posledních letech v kraji kolem 160 organizátorů, kteří pořádají v průměru 230 turnusů letních dětských táborů. Loni jimi prošlo přes 12 000 dětí.