Meteorologové sice prorokují déšť a teploty kolem deseti stupňů Celsia, nepřízeň počasí však tradiční odemykání Máchova jezera neohrozí. V sobotu tak odstartuje letní sezona v Doksech. „Letošní odemknutí jezera proběhne formou zábavního odpoledne plného hudby a divadla na hlavní pláži v Doksech," říká starostka Doks Eva Burešová.

Slavnostní odemknutí začne přesně ve 14:00, kdy starostka vnoří klíč do jezera a pomyslně ho tak odemkne a otevře letní turistické sezoně. „S programem pro děti vystoupí Nezávislé divadlo Dobrovice, to předá pomyslnou štafetu hudební skupině Geronix a skupině HUBA band. Po osmnácté hodině přivítáme hvězdu české popové hudby Petra Koláře," zve Burešová s tím, že vstupné na akci je zdarma. Na své si přijdou i děti, pro které bude na velké louce v zadní části pláže připraveny nejrůznější atrakce.

Pro ty, kteří budou chtít sledovat mumraj na břehu z lodní paluby, je od 14:30 připravena projížďka s hudebním doprovodem za poloviční vstupné. Stejná loď přiveze na akci zájemce ze Starých Splavů z přístavu Na Pobřeží vyráží v 13:30.

Vstupné beze změn

Jisté je, že návštěvníci se zatím nesvezou na lodi Máj, která stále prochází rekonstrukcí. Na nápor turistů by Máj měl být připraven až v druhé polovině června. Vozit je bude za stejné vstupné jako loni dospělí za okružní jízdu zaplatí 90 korun, děti mladší 15 let 50 korun.

Beze změny zůstane také vstupné na pláže spravované společností Regata Máchovo jezero. „Dospělí zaplatí 55 korun, děti a důchodci 25 korun," uvedl ředitel Regaty Vladimír Reichert. Podle něj se začne vstupné vybírat až v červnu, a to jen pokud bude pěkné počasí.

Za vstup na starosplavskou pláž zaplatí dospělí 150 korun, děti do 12 let stovku. Důchodci pak zaplatí 55 korun. Stejně jako loni. Za špatného počasí a po 18:00 je vstup na pláž zdarma. „Už loni jsme rozšířili aquapark o nové atrakce, všechny je návštěvníci najdou na svém místě i letos," informoval provozovatel starosplavského aquaparku Radek Vyštejn.

Pouť i festivaly

Komu povalování u vody nevoní, může v létě Doksech a okolí navštívit některou z tradičních akcí. Především srpen je jimi nabitý.

Park ve Starých Splavech hostí 26. července starosplavskou pouť, vedle kulturního programu se mohou návštěvníci těšit také na stánkový prodej. Možná prý přijde i Jezerní královna. V neděli 17. srpna se v areálu zámeckého parku v Doksech konají Dokské městské slavnosti. Vzhledem k tomu, že sbor dobrovolných hasičů letos slaví 145 let od svého vzniku, ponesou se slavnosti v duchu hasičských oslav.

Ve dnech 22. - 23. srpna si dají na dokské pláži Klůček dostaveníčko příznivci taneční hudby. Organizátoři festivalu Mácháč lákají na vystoupení nizozemské dvojice Showtek, za mixážní pulty se postaví i australské sesterské duo Nervo.

Stejný víkend se na louce pod Bezdězem zastaví putovní festival České hrady. Páteční předkrm obstarají Horkýže Slíže, Portless a Sto zvířat. Sobotní hlavní chod nabídne Tomáše Kluse, Monkey Business, Visací Zámek či Wanastowy wjecy.

Sezonu u Máchova jezera uzavřou Euro Hry Doksy, které se konají ve dnech 29. - 31. srpna. Startovní listina už je beznadějně zaplněná, ve městě a okolí se v různých disciplínách utká 120 týmů. Slavnostní zahájení se tradičně koná na náměstí Republiky.

TIPY NA VÍKEND

Hudební festival Baraban 2012 odstartoval řadou vystoupení už v pátek.BARABAN FEST, CVIKOV

Mezinárodní festival mládeže vstoupil do 7. ročníku už v pátek. Až do sobotního večer nabídne hudební workshopy a koncerty, které se budou konat na Loutkové scéně, Multikulturním centru Sever a na jeho zahradě. Těšit se můžete na zahraniční účastníky: trio hrající na foukací harmoniky Mundharmonika Bautzen z německého Budyšína, již poněkolikáté z Budapešti zavítá slečna Judith Menyhért se svými kamarády ze skupiny Macska szem (Kočičí oči).

Sobotní program zahájí průvod městem. Účastníci se sejdou u Severu před desátou hodinou dopoledne. Více na webu www.baraban.wbs.cz

MUZEJNÍ NOC, NOVÝ BOR

Měsíc trvající Festival muzejních nocí zahájí na Českolipsku novoborské sklářské muzeum. Jeho šestý ročník se chystá na sobotu 17. května se začátkem v 15 hodin a program potrvá až do půlnoci.

Muzejní skřítek Archibald Sklenář, který se stal již nedílnou součástí dětského programu novoborského muzea, zve děti i dospělé, aby si vyzkoušeli složit tovaryšské zkoušky. Výtvarné dílny a zábavné úkoly jsou připraveny od 15 do 18 hodin. Od 17 hodin je připraveno divadlo Rolnička s Řemeslnickou pohádkou a od 18 hodin vystoupí skupina Jam & Bazar, která nás svými melodiemi od ABBA, Boney M, Bee Gees a dalších přenese do 70. a 80. let. Připraveno je i vystoupení novoborských kapel a light show LA LUNA.

V neděli 18. května bude muzeum v rámci Mezinárodního dne muzeí otevřeno od 9 do 17 hod. a přístupné zdarma.

Na cvikovském kynologickém cvičišti se konalo tradiční Cvikovské hřmění, rekonstrukce středověké bitvy. CVIKOVSKÉ HŘMĚNÍ, CVIKOV

Skupina historického šermu Garde pořádá v sobotu 17. května tradiční Cvikovské hřmění bitvu z období třicetileté války. Doprovodný program začne v areálu Kynologického klubu ve Cvikově už půl hodiny po poledni. Nebude chybět dětský koutek, občerstvení nebo koníci.

Program:
12.30 - Taneční kroužek Cvikováček
12.45 - Kapela Lužická tráva
14.00 - LS Klubíčko Cvikov pohádkové představení Zubejda, princezna Solimánská na motivy pohádky Karla Čapka
15.00 - BITVA
16.15 - Schiavi, šermířský spolek (členové Regimentu zemské hotovosti) Střelecká a vojenská přehlídka

DEN MUZEÍ, ČESKÁ LÍPA

K oslavám Mezinárodního dne muzeí se v neděli 18. května připojí i to českolipské. Po celý den bude Vlastivědné muzeum a galerie otevřené návštěvníkům zdarma. A zejména pro dětské návštěvníky budou připraveny dvě tvůrčí dílničky. V jedné si děti mohou vytvořit a uspořádat svou vlastní malou sbírku např. knoflíků, víček a jiných drobností, které jim budou poskytnuty lektorem. Druhá dílnička bude výtvarně zaměřená na dotvoření komiksu pod názvem „Já v muzeu".

Téma letošního Mezinárodního dne muzeí zní „Muzea tvoří sbírky a lidé" a chce upozornit na proměnu tradičního vnímání muzeí. Ta dnes používají nové metody při své činnosti. Muzea stojí tváří v tvář změnám, které nás nutí hledat nové pohledy na jejich tradiční mandát, hledat nové cesty, jak zapojit návštěvníky a zpřístupnit jim sbírky.

Císařské slavnosti v Zákupech.CÍSAŘSKÉ SLAVNOSTI, ZÁMEK ZÁKUPY

Program k připomenutí příjezdu rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého na letní pobyty v Zákupech. Doprovodný program v parku - vojenské c. a k. polní obvaziště, pravá turecká čajovna Čajchan s břišními tanečnicemi, cyklistický spolek Veteráni Dubá, kolotoče a střelnice, pracovní dílny pro děti v parku a na 2. nádvoří, dětské projížďky na koních, svezení císařským kočárem po městě. Po celý den řemeslné a historické stánky na 1. nádvoří zámku; občerstvení.

PROGRAM - 17. května:
10.00 - Příjezd císaře a císařovny na zámek,
11.00 - Císař zahájí jízdy historických kol
13.00 - Pohádka pro děti v podání Sváťova „dividla"
13.30 - Soutěž „Dítě a jeho psí miláček"
14.30 - Pohádka pro děti v podání Sváťova „dividla"
15.00 - Taneční soubor The Wings z Liberce
Vyhlášení výsledků cyklistických závodů a soutěže o nejlepší velocipéd, dámský a pánský kostým a klobouk
17.00 - Koncert Sklářské muziky na 2. nádvoří zámku
20.00 - Pěvecké vystoupení Renaty Fraisové a Jaroslavy Kynclové společně s tanečním souborem The Wngs
21.00 - Program pro mládež na městském koupališti

TŘI VERZE ŽIVOTA, MĚSTSKÉ DIVADLO NOVÝ BOR

18. května v 19.00. Hrají David Prachař, Linda Rybová, Igor Chmela a Jana Janěková ml. Dva manželské páry prožijí během jednoho večera tři verze života tři varianty téhož večírku a diváci tak mohou nahlédnout do životních situací, které jsou výsledkem těchto náhodných posunů. Je to jako v životě, kdy stačí jedno špatně zvolené slovo ve špatnou chvíli a je všechno jinak. Vstupné: 290 korun.

ROCKOVÝ VEČER, MIMOŇ

17. května od 20.00, Dům kultury Ralsko. Během večera zahrají kapely Area Core, Dirty Blondel, Hentai Corporation. Vstupné je 140 korun.