Mariánská sklářská pouť

V sobotu 1. září od 8 hodin se v Kristiánově, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor, uskuteční tradiční Mariánská sklářská pouť, kterou pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci.

Na základech Panského domu se bude konat pod širým nebem od 10 hodin mše svatá celebrovaná páterem Milanem Glaserem SJ, působícím ve Vatikánském rozhlase.

Poutní cestu zaplní stánky se skleněným a bižuterním zbožím, s medovinou a pamlsky. K vidění budou ukázky košíkářství, drátenictví, hrnčířství a dalších lidových řemesel. Děti i dospělí budou mít možnost si zakoupit pouťové štěstí, navléknout šňůrku korálků, házet do sklářské pece, projet se na koni.

Pro návštěvníky připravila Horská služba Jizerské hory oblíbenou atrakci slanění přes řeku Kamenici.

„Tradičně na pouti vystoupí skupina Katastrofální předpověď počasí, zatančí soubor Šafrán a písničky o Jizerských horách zazpívají Zlatý holky. Pro nejmenší poutníky jsou připravené pohádky litoměřického ochotnického spolku Sváťovo dividlo. Poprvé na pouti zazní kramářské písně v podání Spolku jabloneckých dam a pánů. Program vyvrcholí vystoupením kapely Rumová aféra", přiblížila za pořadatele Šárka Labusová.

Na Kristiánov se návštěvníci pouti dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po cyklotrasách.

V den pouti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích, signalizační systém bude informovat o jejich obsazenosti.

Maloskalský jarmark

Ve stejném termínu, tedy v sobotu 1. září, se uskuteční již třetí Maloskalský jarmark. Vypukne v maloskalském kempu Ostrov v deset hodin dopoledne. Konec je plánován na 18. hodinu.

„Sejdou se regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé, zkrátka kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim podařilo vyrobit či vypěstovat," zvou organizátorky jarmarku z občanského sdružení Ma.Ska Maloskalsko.

V průběhu dne proběhne třetí ročník soutěže Maloskalská marmeláda, která se v loňském roce těšila velkému zájmu. „Zúčastnit se může každý, kdo rád mlsá a rád zavařuje," zvou organizátoři. Více informací na www.maskamaloskalsko.cz.

Místní hospodyňky mohou do deseti hodin přinést své koláče. Ty budou prodávány jako občerstvení v průběhu jarmarku. Suroviny organizátoři uhradí a každá hospodyňka obdrží drobný dárek.

Bohatý program čeká i na nejmenší návštěvníky. Připraveny jsou pohádky, lanové centrum i jízda na koních.