„Během několika prohlídek kapličky bylo zjištěno, že závady ve stavebně technickém stavu budovy vyžadují provedení oprav. V první etapě jsme proto připravili opravu vnějšího pláště budovy, která spočívá ve výměně původní střešní krytiny, osazení okapů, které na kapli nebyly instalovány, opravě uvolněných částí vnějších omítek a ve výměně vstupních dveří a repasi okenních výplní," vysvětluje Jolana Nebřenská, vedoucí odboru rozvoje, majetku a investic na českolipské radnici.

Celá letošní oprava bude stát necelých 286 tisíc korun a vše se bude hradit právě z rozpočtu odboru rozvoje města. Zakázku na stavební a klempířské práce na opravě kaple získal Tomáš Novák z Dubé.

Z prodeje sešlo

Manušická kaple Nejsvětější Trojice, která nepatří mezi památkově chráněné objekty, byla postavena v roce 1910 a největší vzruch zažila zřejmě až po sto letech existence, kdy ji chtěla českolipská radnice i s přilehlým pozemkem nabídnout k prodeji.

Místní obyvatelé ale proti prodeji kapličky sepsali petici a založili občanské sdružení. Město nakonec pronajalo kapli sdružení Drobné památky severních Čech, které chtělo na její opravu postupně sehnat peníze. Především z rozpočtu města Česká Lípa.

Obě strany město a vyhlášené občanské sdružení se nakonec kvůli kapli rozkmotřily. Radnice tvrdila, že kaple v pronájmu sdružení jen chátrala, sdružení upozornilo na to, že opakovaně vyzývalo město k tomu, aby vyčlenilo peníze na opravu kaple. A k tomu došlo až letos.

„Mrzelo nás, jak se město zachovalo, ale nebýt toho, možná by peníze na opravu manušické kaple nebyly dodnes," uvedl Miroslav Pröller, předseda sdružení Drobné památky severních Čech.

Michael Polák