Střední školy a učiliště na Českolipsku pomalu ukončují svá přijímací řízení. V posledních kolech převažuje nabídka učebních oborů.

Vzrůstá zájem o technické obory i řemesla. Díky silné poptávce ze strany potenciálních zaměstnavatelů i trhu je volí stále více mladých.

„Přihlásil jsem se na průmyslovku, protože v tom vidím potenciál, jsme tradiční průmyslová země. Chtěl bych potom pokračovat na vysokou," říká Petr z České Lípy. A nejedná se jen o českolipskou průmyslovku, kde poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku. Přesto tam zbývá pár míst na technickém lyceu.

Učňák je jistota

Největší šanci se na poslední chvíli uchytit v poptávaných oborech mají mladí lidé na Střední odborné škole a učilišti 28. října v České Lípě. V maturitních oborek zbývá padesát dva míst a na tříletých dokonce 161. Škola nedělá přijímací zkoušku, stačí se jen do 16. května přihlásit.

Na českolipském učilišti zbývá dokonce třiatřicet míst v oborech, které jsou dotovány Libereckým krajem. „Byla to pro mě silná motivace, těch 250 korun se mi hodí a příští rok se to ještě zvýší. Studium mě navíc docela baví," řekl budoucí elektrikář Lukáš, který se přihlásil do učení v loňském roce.

Studenti za docházení do oborů elektrikář, zámečník, obráběč kovů, instalatér a zedník dostávají příspěvek od 250 do pěti set korun za měsíc a každé pololetí mohou za prospěch dostat ještě tisícikorunovou prémii. Kraj tak motivuje žáky ke zvolení žádaných řemesel.

Volná místa na středních školách a učilištích na Českolipsku a termíny přihlášekObchodní akademie Česká Lípa (do 4. května) - 3 místa
Ekonomické lyceum (do 4. května) - 3 místa
Euroškola SOŠ (do 9. května) - 11 míst
Střední průmyslová škola - (do 6. května) - 9 míst
Gymnázium Mimoň (do 10. května) - 7 míst
Gymnázium Česká Lípa - 0 míst
Sklářská Nový Bor Gymnázium (do 6. května) - 13 míst
Sklářská Nový Bor Design interiérů (do 6. května)
Sklářská škola Kamenický Šenov (do 16. května)
Střední podnikatelská škola do 4. května)
SOU Česká Lípa maturitní obory (do 16. května) - 52 míst
SOU Česká Lípa 3 leté (do 16. května) - 161 míst (z toho dotované krajem - 33)