Na podobném principu, na jakém v Liberci už nějaký čas funguje potravinová banka, by mohla v krajském městě začít sloužit i banka nábytková. K dispozici by ji měli mít lidé, kteří nemají prostředky na nové vybavení domácností.

Nápad představil vedení liberecké radnice zastupitel David Václavík (LO) spolu s ředitelem azylového domu Speramus Robertem Prade.

„Jednalo by se o sklad nábytku, jenž by shromažďoval sice vyřazené, ale stále ještě funkční věci, které by následně rozděloval zdarma nebo za symbolickou cenu potřebným," uvedl Robert Prade. Podotkl, že obdobný projekt už rozjela německá Žitava.

Diskutovat se na téma nábytková banka v Liberci začalo v souvislosti s plánováním nové městské ubytovny a prostupným bydlením, o čemž už Deník podrobně informoval.

Jak se ale ukazuje, v Liberci chybí i zařízení pro sociálně slabé rodiny a matky s dětmi. „Je absurdní, jak málo nás zajímají právě tyto ohrožené skupiny. Hlavně, že města investují nehorázné sumy do sportu, ale osudy matek samoživitelek, které nemají kam jít, ty nikoho zdá se příliš netrápí," nešetří kritikou dobrovolnice Jana Veselá.

Primátorka Liberce přiznává, že současné kapacity nedostačují. „V Liberci máme jeden azylový dům, který ovšem přijímá pouze muže. Pak je tu zařízení pro matky s dětmi, které provozuje charita," řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

Radnice se podle primátorky sociálním projektům vůbec nebrání, má ale svázané ruce. Nejsou peníze. A navíc, kvůli vysokým dluhům má Liberec zastavený téměř veškerý majetek, jenž by mohl za normálních okolností zmiňovaným projektům posloužit.

Podle ekonomického náměstka Jiřího Šolce (LO) ale v současné době městu svitla naděje na vyjmutí tohoto majetku ze zástavy.

„Jedna z největších bank světa nabídla Liberci vydání zahraničního cenného papíru s levnějším, pevným úrokem. Pro tento cenný papír banka našla investory v Německu a ti jsou ochotní financovat město bez zajištění nemovitým majetkem města," zakončil Šolc.

O co se jedná? Do nábytkové banky by mohli chodit pro vybavení sociálně slabí. Nábytek by dostali zdarma nebo by za něj zaplatili jen symbolickou sumu. Liberečtí radní se inspirovali v německé Žitavě.