Chtěli změnit svůj život, vybrali si k tomu cestu, které teď většina z nich lituje. Řeč je o drogách.
„Ze začátku to bylo hrozně fajn, člověk je najednou úplně bez problémů, je mu krásně. Cítí se božsky. Problém jsem si uvědomila, když jsem musela dávku zvýšit, a když jsem ji neměla, nedokázala jsem se soustředit. To krásné, co bylo na začátku, se změnilo v noční můru. Potřebovala jsem dávku už jen proto, abych mohla „normálně" fungovat," popisuje svou zkušenost s pervitinem  22letá Jana S. z Liberce.

Pomoci lidem odpoutat se od drogy a začlenit se zpět do života se snaží několik organizací i sdružení jako je například Most k naději nebo Advaita.

Proč berou drogy
Zde je několik důvodů, které mladí lidé uvedli pro své rozhodnutí brát drogy:
•  Zapadnout do kolektivu
•  Únik od reality a odpočinek
•  Zahnat nudu
•  Udělat něco dospěláckého
•  Vzbouřit se
•  Experimentovat

Provoz těchto organizací je z velké části nebo úplně závislý na dotacích od měst a obcí nebo  od Libereckého kraje.

„Jednání o kapitolách rozpočtu města Liberec na příští rok nás teprve čekají, a určitě budou složitá. Ale celý rok připravuji své kolegy na to, že bychom vám měli prodloužit smlouvy a dát příspěvek minimálně ve stejné výši jako letos," řekla při setkání primátorka Liberce Martina Rosenbergová ředitelům Lubomíru Šlapkovi (Most k naději) a Davidu Adamečkovi (Advaita).

O tom, že drogově závislých nejsou jen desítky, ale jsou to stovky, dokládají i čísla z obou organizací. Zbavit se nebo vyhnout závislosti pomáhají zhruba 500 až 700 lidem v celém Libereckém kraji. V samotném Liberci mají přibližně 200 klientů.

„Těch lidí je mnohem více, jen ne všichni si uvědomují, že mají problém. Já jsem poprvé vyzkoušela pervitin ve 14 letech na diskotéce. Společně se mnou to vyzkoušelo sedm mých kamarádů. Jen v mém okolí je více jak 30 lidí, co berou drogy. Bohužel už 3 nejsou mezi námi, předávkovali se. To byl pro mě taky jeden z impulsů, proč jsem začala s léčbou," řekla Jana S.

Dotace slíbila

Prodloužení smlouvy organizacím Most k naději a Advaita se Statutárním městem Liberec přislíbila jejich ředitelům na osobním setkání primátorka Martina Rosenbergová.

Těmto společnostem, které  se starají o drogově závislé, tak přinesla naději na to, že dotace od města dostanou i v příštím roce.
Most k naději poskytuje sociální služby, nízkoprahová „kontaktní centra" a „terénní programy" pro lidi ohrožené drogou.  Cena za poskytované služby je více jak půl milionu korun ročně.

Advaita poskytuje sociální ambulantní služby, „odborné sociální poradenství" a  „služby následné péče" a pobytové služby „terapeutické komunity". Tady cena za poskytované služby také přesahuje půlmilionovou hranici ročně.