Zaskočilo je jen počasí. „Máte tu velkou zimu," říká Václav Švoma, stavbyvedoucí ze společnosti Aquasys, která ve Starých Splavech řídí rekonstrukci hráze Máchova jezera. Zkušeného stavbyvedoucího jinak nic nepřekvapilo. Stavba za 27,6 milionů korun pokračuje podle plánu.

V těchto dnech probíhají betonáže spodní stavby. Do hluboké a široké jámy, která vznikla vybouráním původního tělesa hráze, už byly za pomoci jeřábu uloženy obrovské roury. Včera odpoledne je dělníci v ochranných oblecích i kuklách ještě dobrušovali. Potrubím bude odcházet voda z Máchova jezera do Robečského potoka.

Firma, která rekonstrukci provádí, se specializuje na vodohospodářské stavby. Například rekonstruovala hráz Velkého Dářka, největšího rybníka na Českomoravské vrchovině a také měla na starosti odbahnění rybníka Peklo v Jihlavě i stavbu úpravny vody v Mostišti.

Modernizace výpustního zařízení, které bylo v dezolátním stavu a jeho oprava začala loni v listopadu. Výpustní zařízení Máchova jezera se naposledy opravovala v roce 1972.