Poslední zájemce o obor technologie výroby skla se na železnobrodskou střední školu přihlásil v roce 2001. O čtyři roky maturoval poslední ročník. A právě absolventi tohoto zaměření začínají citelně chybět.

„Technicky vzdělaní absolventi chybí nejen u nás ale v celé Evropě," upozornil Vlastimil Hotař z Katedry sklářství, strojů a robotiky na liberecké univerzitě. Sklářský průmysl totiž zdaleka není v úpadku, jen se mění poměr mezi produkcí designového a technického skla.

Podobně to vidí i pedagogové. Podle ředitelky železnobrodské Střední umělecko průmyslové školy sklářské Zdenky Laštovičkové je za pět vteřin dvanáct. „Technology začneme vzdělávat v září příštího roku. Nepředpokládáme celou třídu, ale za osm až dvanáct bychom byli rádi," poznamenala. Navíc mohou studenti získat i stipendium.

Podpořit penězmi studenty znovuotevíraného maturitního oboru technologie skla v Železném Brodě se rozhodla jablonecká firma Preciosa. Stipendium půjde s největší pravděpodobností z její nadace.„Stejně jako ostatní průmyslové podniky vnímáme nedostatek technicky vzdělaných absolventů nejen na střední ale i vysoké škole. Doufáme, že studenti železnobrodského oboru technologie skla budou pokračovat i na vysoké škole a že se nám je do budoucna podaří zlákat jako zaměstnance pro nás," věří Pavla Řezníčková, specialista ze společnosti Preciosa.

Podpoří pět nejlepších

Rozhodně ale peníze nedostane každý student. Bude si je muset „zasloužit". Podpoří pět nejlepších. „Částkou pět tisíc korun na školní rok," dodala Řezníčková. S vedením školy se dohodli, že kritériem je především prospěch do průměru 2 a na vysvědčení nesmí dostat nikdo čtyřku a mít neomluvenou absenci.

V Preciose předpokládají, že takových výsledků dosáhne rozhodně více studentů než pět, ale rozhodovat bude pořadí. Jak to bude vypadat v praxi je ještě daleko. Nyní je důležité vůbec studenty pro obor získat. Škola se chce prezentovat na nadcházejícím veletrhu vzdělání Educa kampaní, kterou Preciosa podporuje.

Technologii skla na sklandě vyučovali dlouhá léta. Z nedostatku zájmu jej ale před zhruba deseti lety uzavřeli a náplň převedli do chemie a aplikované chemie. „Tím se podařilo udržet zázemí jak v laboratořích tak v pedagogickém sboru," poznamenala ředitelka školy Zdenka Laštovičková. Proto není tak velký problém obor znovu otevřít.

Pro první rok nepředpokládají, že otevřou celou třídu technologů. „Bude v kombinaci aplikované chemie jako víceoborová třída," vysvětlila Laštovičková. Nabízejí proto osm až dvanáct míst.

Spolupráce s Preciosou ve smyslu vypsání nabídky stipendia je záležitost velmi čerstvá, kampaň se rozebíhá na poslední chvíli. Podle ředitelky školy se začali domlouvat s firmou teprve během prázdnin. Podnětem bylo jednání o sklářských školách na krajské úrovni. „Přestože na to upozorňuji dlouho, zděsili se, že nikdo nevyučuje sklářskou technologii," vysvětlila.

Zájemci o tento obor nebudou skládat talentové zkoušky a přijímací řízení budou mít zájemci stejné jako na každou jinou školu v kraji. Tedy 70 procent řeknou výsledky Scio testů a zbývající procenta pak jsou výsledky z předchozího vzdělání, olympiád, mimoškolní činnosti a podobně.