Pohybovat se mezi cestujícími není vždycky med. Průvodčí ve vlaku nebo řidiči autobusů jsou kolikrát první na ráně, nespokojení cestující si často vylévají zlost právě na nich. Ustát konflikty s grácií 
a úsměvem si tak zaslouží obdiv. Liberecký kraj proto už po čtvrté vyhlásil soutěž o nejoblíbenější průvodčí a řidiče. „Zájem cestujících o anketu je veliký," říká ředitel firmy KORID Jiří Hruboň. „Letos hlasovalo 1 600 lidí."

Ti za nejoblíbenější průvodčí označili Petru Kudláčkovou. Potkáte ji ve vlacích Trilex na trati Liberec, Žitava, Varnsdorf. „Jsem překvapená, ani jsem nevěděla, že taková anketa je," prozradila milá průvodčí. Povolání si zvolila náhodou, před čtyřmi lety se přihlásila na inzerát společnosti Vogtlandbahn.
„Ani jsem nevěděla, co ta práce obnáší, ale jsem spokojená, neměnila bych," dodává. Největší problémy zažívá 
s cestujícími, které sama označuje za šetřílky. „Koupí si třeba jízdenku do Chotyně 
a dělají, že přejeli a chtějí vystoupit až v Hrádku. Jsou i tací, kteří si nekoupí lístek vůbec a pak se schovávají na toaletě. To pak se mnou není legrace. Občas jezdí někdo opilý a tropí nepřístojnosti, to musím poprosit strojvůdce, aby mi pomohl dotyčného dostat z vlaku. Jsou i případy, že musíme přivolat policii. Ale jinak jsou cestující fajn, hlavně turisté. Ti bývají v dobré náladě, těší se na výlet, s těmi se často zasměju," popisuje Petra Kudláčková.

O tom, že cestující jsou různorodí, ví své i další oceněný Jiří Štefánek. Ten získal titul nejoblíbenější řidič, jezdí v uniformě společnosti BusLine. „Původně jsem automechanik, 11 let jsem dělal v dílnách ČSAD." Za volant autobusu sedl v roce 1998, nejprve na trase Liberec – Brno, teď brázdí silnici mezi Bukovinou a nemocnicí Turnov. „Ujedu denně 170 kilometrů, ale teď podle nového jízdního řádu to bude víc, tak 200 kilometrů."Anketa poběží i v roce 2015 na stránkách iidol.cz.