Nouzový režim, ve kterém několik dní fungovala nemocnice s poliklinikou v České Lípě, včera skončil. Lékařům se mezitím podařilo uvolnit multioborovou jednotku intenzivní péče a vyhlášený zákaz plánovaných operací včera skončil. Termínované chirurgické operace v České Lípě tak pokračují.

„Stálo to nemalé úsilí, ale kolegové to zvládli, takže jsme provoz ve standardním režimu mohli dnes spustit. Jsme rádi," uvedl včera pro Deník lékařský ředitel nemocnice Radek Havlas.

Šest lůžek na ARO nestačilo

Nemocnice plánované operace zastavila minulý týden poté, co musela jednotku intenzivní péče, kam bývají pacienti po chirurgických operacích umístěni, „obětovat" ve prospěch lidí s vážnějšími komplikacemi, vyvolanými chřipkou. Tito pacienti totiž potřebovali připojení na umělou plicní ventilaci a šest lůžek s ventilací na oddělení ARO v jednu chvíli silně nedostačovalo.

„Nejde jen o pacienty, kteří mají chřipku, ale i ty, kteří mají následné infekční komplikace chřipky. Ti pacienti, které jsme museli připojovat k ventilaci, tak primárně měli srdeční nebo plicní onemocnění dlouhodobého charakteru, které se v důsledku chřipky zhoršilo, a u některých se ještě zkomplikovalo následnou bakteriální infekcí, zjednodušeně zápalem plic," popsal Radek Havlas.

Pro nejvážnější případy se nemocnici podařilo dojednat převoz do zařízení s lůžky následné péče, kde se předpokládá dlouhodobá ošetřovatelská pomoc i dlouhodobé napojení na plicní ventilaci. Nejbližší takové zařízení je v Tanvaldu, českolipská nemocnice ale vyjednala převoz pacientů i do Sedlčan nebo Plané u Mariánských Lázní.

Tím, že se některé pacienty podařilo přeložit a u některých došlo k takovému zlepšení, že už mohli být odpojeni od umělé plicní ventilace, se uvolnila multioborová jednotka intenzivní péče.

Zákaz návštěv nadále trvá

Zákaz operací trval šest dní a skončil až v pondělí.

Vzhledem k tomu, že jak Českolipsko, tak celý Liberecký kraj podle počtu nemocných s respiračními chorobami nadále naplňují kritéria pro chřipkovou epidemii, v nemocnici bude nadále pokračovat zákaz návštěv na lůžkových odděleních. Je to jediné opatření, jak se zdravotnické zařízení může bránit většímu šíření respiračních onemocnění mezi pacienty na lůžkách.

Vedení nemocnice také věří, že nouzové opatření se zastavením plánovaných operací se už navzdory pokračující epidemii opakovat nebude. „Doufáme, že už do provozu zasahovat nebudeme, ale není v naší moci to ovlivnit," podotkl lékařský ředitel.