Méně, méně a méně. Krajští zastupitelé Změny pro Liberecký kraj výrazně tlačí na další snižování objemu peněz, které Liberecký kraj vydává za dopravu. Což je v rozporu s požadavky iniciativy Jablonecká výzva, která bojuje za zvýšení platů profesionálních řidičů nejen autobusů.

Změna chce i to, aby do krajské dopravy měly otevřené dveře další firmy. „Proti tomu ve své podstatě nejsme, ale proti čemu se silně ohrazujeme, je myšlenka, že čím nižší cena, tím bude doprava v našem kraji lepší," sdělil Jiří Kuchynka, předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Jablonec, iniciátor Jablonecké výzvy.

Zástupci odborů vystoupili i na jednání krajských zastupitelů.

PRODLOUŽILI SMLOUVY

Krajští zastupitelé na něm prodloužili o další rok smlouvy s nynějšími dopravci v regionální autobusové dopravě. Připraví ale novou veřejnou soutěž na přechodné období od ledna 2018, rozhodli krajští zastupitelé.

Prodloužení smluv kritizovala opoziční Změna pro Liberecký kraj, která dlouhodobě upozorňuje na to, že kraj mohl získat i ceny výhodnější, kdyby vypsal otevřenou veřejnou soutěž.

„I s prodlouženými smlouvami se ale podařilo vyjednat lepší podmínky a nižší ceny," sdělil radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Před honem za co nejnižšími cenami varoval krajské zastupitele právě Jiří Kuchynka. „Jediné, na čem dnes dopravce ušetří, jsou zaměstnanci, kteří musí ty autobusy řídit," popsal. I proto odbory neodvolaly stávkovou pohotovost vyhlášenou loni v listopadu kvůli nízkým mzdám a jsou připraveny hájit zájmy řidičů autobusů.