Bude to jiné. Trochu jako voda a oheň vypadají dvě největší města Českolipska při porovnání situace před komunálními volbami. Tak velký rozdíl, pokud jde o kandidátky politických stran a hnutí i jejich představitele, je mezi Českou Lípou a Novým Borem.

Zatímco v Lípě bude o místa na radnici bojovat rekordní počet čtrnácti politických stran a hnutí, Nový Bor v tomto směru nijak nevybočuje z ustáleného trendu několika posledních radničních voleb.

O jedenadvacet postů v zastupitelstvu tu letos bude bojovat 10 politických stran a hnutí, což je o dvě méně než před čtyřmi lety. Je to ale také úplně stejný počet jako při komunálních volbách v roce 2006 i 2002, v roce 1998 šlo do voleb devět kandidátek.

Útok tří starostů

Zatímco se v České Lípě v komunálních volbách objeví celá řada nových tváří, v Novém Boru budou lidé vybírat i ze jmen, která už s řízením města mají bohaté zkušenosti.

Jako lídři se totiž představí hned tři ze čtyř posledních starostů Nového Boru. V čele hnutí Starostové pro Liberecký kraj kandiduje současný starosta, krajský zastupitel a favorit voleb Jaromír Dvořák (starostou je od listopadu roku 2010).

Na komunální úrovni velmi úspěšné novoborské sdružení SNK Evropští demokraté Nový Nový Bor zase jako své číslo jedna nasadilo bývalou starostku a současnou místostarostku Stanislavu Silnou (starostkou byla od května 2007 do června 2008).

A ve hře o posty na radnici nebude opět chybět ani bývalý starosta a současný zastupitel města Radek Nastič. Politik, který byl v roce 2008 odsouzen za korupci, je lídrem kandidátky hnutí Fair play HNPD (starostou Nového Boru byl od září 2004 do března 2007).

ODS vede žena

Zkušenost s prací ve vedení města má mezi deseti novoborskými lídry také bývalý místostarosta a dlouholetý městský i krajský zastupitel Stanislav Valdman. Pedagog i někdejší novinář, který se ve volném čase věnuje i sborovému zpěvu, vede v Boru kandidátku sociálních demokratů, vítězů voleb v roce 2010.

Jednou z mála věcí, kterou má Nový Bor podobnou s Českou Lípou, je to, že v obou případech bude zajímavé sledovat, jak si povede ODS. I v Novém Boru dříve patřili občanští demokraté k dlouholetým hegemonům, poslední čtyři roky ale strávili v opozici. Poprvé v historii komunálních voleb v Novém Boru stojí v jejich čele žena, Věra Kalousová, vedoucí sekretariátu sklárny Egermann.

V Novém Boru se už také zabydlelo í vládní hnutí ANO 2011. Ačkoli pokud jde o komunální volby, odbude si novoborskou premiéru. Jeho lídrem je čtyřiašedesátiletý Luboš Řehoř.

O návrat do novoborského zastupitelstva se po čtyřletém půstu bude snažit Strana zelených, kterou vede její dlouhodobý novoborský představitel Milan Přívratský.

Zejména rodičům s dětmi ještě školou povinnými by nemusel být vůbec neznámý novoborský lídr KSČM Václav Macela, jenž je profesí šéfem Domu dětí a mládeže (byť v sousedním Cvikově).

Mezi osobnostmi je šachista i hudebník

S velkou nadsázkou by se dal do škatulky „starosta" zařadit i lídr Strany soukromníků Pavel Danys. Muž, který se proslavil nejvíc jako autor plamenných urážek a osočení na webových diskusních fórech, žádné zkušenosti s vedením města nemá, ale sám se tituluje jako stínový starosta. Prosadit se Danys zkoušel už v minulých volbách, ale coby jednička Zemanovců díru do světa neudělal. V mezičase založil hnutí Hrdobci, do voleb však nakonec míří pod pláštíkem soukromníků.

V Novém Boru si podala přihlášku do komunálních voleb také Strana rovných příležitostí, která se na celostátní úrovni snaží o vylepšení postavení romské komunity. Je tedy pravděpodobné, že také v Novém Boru ji bude reprezentovat především někdo z místních Romů. Kdo by to mohl být, se ale redakci nepodařilo zjistit. Strana v Novém Boru veřejně nikdy nevystupovala.

Do voleb zasáhne také řada známých osobností na dalších místech kandidátek. Vysoko na kandidátce hnutí SNK-ED Nový Nový Bor se objeví například šéf českého šachového svazu a představitel veleúspěšného novoborského šachového klubu Viktor Novotný (na kandidátce jako číslo 2) i spolumajitel sklárny Ajeto Lindava a známý sklář Libor Fafala (číslo 3).

Starostové pro LK mají na kandidátce kromě starosty Jaromíra Dvořáka také jednatele úspěšné strojírenské firmy Aktivit a současného zastupitele Otakara Válka (číslo 2) či mladého manažera progresivní sklářské skupiny Kolektiv Michala Vlčka (č. 4).

ČSSD budou vedle Stanislava Valdmana reprezentovat také jména současného zastupitele Josefa Chittussiho (číslo 2), středoškolského pedagoga Jiřího Janáse (číslo 4), někdejšího odborového předáka Františka Kurice (číslo 5) či známého hudebníka Josefa Čičmana (číslo 5).