Do veřejné soutěže o návrh loga se přihlásily desítky lidí, kteří měli za úkol navrhnout grafickou značku pro prezentaci krajiny mezi Ralskem, Děvínem a Bezdězem. Vítěze pořadatelé vyhlásí v pondělí ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě během vernisáže výstavy, která všechny návrhy představí.

„Návrhů přišlo 130. Tak hojnou účast jsme ani nečekali," přiznává Veronika Rudinská z obecně prospěšné společnosti Geopark Ralsko (OPS). Organizátoři chtěli především zjistit, jak místní krajinu, kde dříve stávaly vesnice a později se tu proháněly tanky ruské armády, vnímá veřejnost nyní, kdy se do bývalého vojenského prostoru vrací příroda.

„Mile překvapeni jsme byli především počtem návrhů v kategorii dětí do patnácti let, ve které bylo mnoho zajímavých a především originálních návrhů," říká Rudinská. Soutěž byla otevřená pro laiky, studenty i pro profesionální grafiky. „Do soutěže se přihlásili žáci základních škol i středních škol designu z Varnsdorfu a Turnova. Několik projektů přišlo i z grafických firem a především od laické veřejnosti," dodává.

Na pondělní vernisáži výstavy „Hledání nového loga pro Geopark Ralsko, kde pořadatelé ocení vítěze, proběhne také přednáška o geologických unikátech krajiny pod Ralskem. Začátek je v 16.30.

Nejen soutěží se společnost snažila během roku přilákat do geoparku návštěvníky. Uspořádala první ročník Evropského dne parků, na který zavítalo přes 200 lidí, a pro školáky připravili řadu ekologických výukových programů. „Podařilo se proznačit první turistické trasy z Bezdězu na Kuřívody a Hradčany a zřídit naučnou stezku Přes Bukové hory," podotýká Veronika Rudinská.

Velkým přínosem bude také navázání partnerství s norským Geoparkem Magma a švýcarským Geoparkem Sarnoda. „Příští rok chceme především pracovat na základních materiálech pro návštěvníky. Chystáme vydání geoturistické mapy s vyznačenými a popsanými zajímavými místy parku nebo spuštění interaktivní mapy na našem webu," prozrazuje Rudinská plány OPS.