„Jde o pokusy, které si jen tak doma nevyzkoušíte. Jsou prováděny chemikáliemi. Návštěvníci vidí spoustu výbuchů nebo ohňů. Jelikož je advent, je tomu celá akce přizpůsobena," popsala Kateřina Stuchlíková z agentury Parliamo a dodává: „Vědci si tak vyrábí vlastní prskavky nebo sníh."

Zhruba půlhodinová akce lákala nejen děti, ale třeba i jejich tatínky. „Víme o návštěvnících, kteří se k nám vrací. Ukazujeme nejen dětem, ale i tatínkům, že věda může být zábavná. Science show je každou sobotu a neděli," doplnila Stuchlíková.

Poučný program si připravují samotní vědci, kteří celou show provází. A kde hledají inspiraci na nekonečné obměňování fyzikálních pokusů? Třeba v televizním seriálu.

„Inspirací je tady jeden starší zaměstnanec, který pokusy vymýšlí. Například ale pokus se sněhovým dělem pochází ze známého seriálu Teorie velkého třesku. Z našich pokusů pak vznikl sborník, který se nabízel školám zadarmo," popsal jeden z lektorů Filip Rezek.

Vánoční science show nebyla zdaleka poslední v letošním roce. Od šestadvacátého do jednatřicátého prosince je na programu Silvestrovská Science show a jednadvacátého prosince samozřejmě „Experimenty na konci světa."

„Při vánoční show jsme předvedli třeba výbuch dusíku nebo zapalování kostkou ledu. Atraktivní je třeba i zapalování a bouchání vodíku. Všechno máme vždy samozřejmě pod kontrolou. Nic nebezpečného nehrozí," doplnil jeden z lektorů.

Už v březnu 2014 by se měl veřejnosti představit projekt iQlandia, které naváže na stávající science centrum iQparku. „Zatímco iQpark je zaměřen na malé děti i dospělé, iQlandia bude trošku techničtější a bude zaměřena na starší děti. Lákavé bude velké planetárium a nebo třeba ukázky ve 3D," představila Kateřina Stuchlíková.

Celková cena projektu iQlandia je předběžně vyčíslena na 400 milionů korun. Přes 380 milionů by měla pokrýt dotace.