„Závod trvá hodinu. Jezdí se na trojúhelníkové tratě okolo tří bójí. Při té jízdě platí pravidla jako na moři nebo jezeře, stejně jako v autě. Musíte respektovat toho druhého stejně jako na silnici," vysvětlil Jiří Kreisel, ředitel závodu a člen jabloneckého Klubu lodních modelářů Admirál.

Na Evropský pohár plovoucích maket historických plachetnic pravidelně jezdí nadšenci z Německa, Polska, Ruska i Slovenska. „Závodu se zúčastnilo čtyřiatřicet lodí. Dělí se do kategorií podle oplachtění. Pohár probíhá tři dny a všechny tři nabízejí soutěže. V neděli je regata, kde plují všechny lodě najednou bez rozdílu kategorie," vysvětlil rozhodčí Petr Lukeš, který dělá rozhodčího sedmý rok.

Závodníci soutěží o putovní pohár, medaili a diplom. Soutěž není založena na velkých finančních darech, pro nadšence je radost, že se mohou každý rok sejít. „Soutěžím s plachetnicí Legend, která je z těch modernějších. Já třeba nepatřím k favoritům, ale užil jsem si to, počasí bylo dobré, vítr foukal. Zúčastnil jsem se všech třech soutěží, zůstávám tu po celou dobu závodu. Letos jsem tu potřetí," řekl Ladislav Douša z Písku.