V budoucnu se počítá i s některými operacemi zadní části oka, například při onemocněních sítnice či glaukomu. Umožní to jak špičkové vybavení sálu, tak i zkušený tým lékařů v čele s primářem Jiřím Koryntou, který patří k předním českým odborníkům na mikrochirurgii oka. Kromě čtyř oftalmologů bude pacientům k dispozici také přítomný anesteziolog.

Sloužit bude lidem široké spádové oblasti Libereckého kraje.

Dokončení sálu včetně vybavení a první operace plánují už za rok, zhruba v červenci příštího roku. Kromě přístrojů a operačního lůžka bude samozřejmostí bezbariérový přístup.

Šedým zákalem (kataraktou) trpí téměř polovina lidí nad 65 let. Nad 75 let je jím postiženo dokonce až 70 % lidí. Je to onemocnění, při kterém dochází k postupnému zkalení čočky. To omezuje průnik světla, dopadajícího na sítnici, a zrak se postupně zhoršuje. Jedinou možností léčby je operační zákrok, při kterém se zkalená čočka z oka odstraní a nahradí čočkou umělou.

„Operace trvá v průměru 15 minut. Provádí se při lokální anestezii. Zhruba za hodinu po zákroku může pacient odejít domů," vysvětlil primář Jiří Korynta. „Pacienta můžeme operovat prakticky ihned po vyšetření," doplnil.

„Současné technické zařízení je na takové výši, že hospitalizace není nutná. Navíc se tím ušetří platby za lůžko, což je jistě přínosem jak pro samotné pacienty, tak pro pojišťovny," doplnil ředitel kliniky a člen představenstva Okresní hospodářské komory v Liberci Luděk Pollák.

Vzhledem k demografickému vývoji obyvatel problémů se zrakem přibývá.

„Ročně vyšetříme zhruba 500 pacientů se šedým zákalem," vysvětlil primář Korynta.

„Ze zdravotního pojištění je u nás hrazeno vyšetření každého pacienta i většina menších zákroků, které tu provádíme. Nyní intenzivně jednáme s VZP a s dalšími zdravotními pojišťovnami o rozšíření smluv právě na pokrytí složitějších operací," doplnil ředitel kliniky Luděk Pollák.

Bagry a další těžká technika sužuje i zaměstnance Oční kliniky v Liberci Rochlici. Ale jen dočasně. Pak naopak přispěje k jejich komfortu. Právě v těchto dnech tu totiž začali budovat nový operační sál, který bude alternativou k očnímu oddělení krajské nemocnice.

Už za rok by tu měli kromě stávajících vyšetření i menších chirurgických zákroků v oblasti oka začít provádět i složitější operace. „Takovéto zařízení má v kraji jistě své místo," potvrdil zástupce VZP, revizní lékař Miloslav Ferles, podle kterého se zdravotnická zařízení budou v budoucnu stále více profilovat.

Zájem o spolupráci projevily už menší zdravotní pojišťovny, mezi nimi i Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která má dominantní postavení v nedaleké Mladé Boleslavi. „S klinikou chceme spolupracovat zejména v oblasti vyhledávání a prevenci očních vad," doplnil zástupce zdravotní oborové pojišťovny Petr Šmach.

Oční klinika Liberec byla otevřena v loňském roce. Ročně tu vyšetří 5 000 pacientů včetně dětí. „Časné vyšetření dětí je nesmírně důležité, protože může odhalit například vrozenou dalekozrakost. Pokud se včas nepodchytí, může být příčinou tupozrakosti, což je už velmi závažný problém. Díky mobilnímu vyšetřovacímu zařízení dokážeme odhalit případnou vadu už od šestého měsíce věku dítěte," vysvětluje primář Jiří Korynta.

Také preventivní vyšetření v dospělém věku by lidé neměli ponechat až do doby závažnějších potíží. „Od čtyřiceti let věku je dobré zhruba jednou ročně absolvovat bezbolestné měření nitroočního tlaku. Může se tak včas odhalit závažné onemocnění, jakým je zelený zákal, který může dokonce vést až k úplné slepotě," dodává oftalmolog.

Kromě základních vyšetření a drobných kožních zákroků, například odstranění ječného či vlčího zrna, tu provádějí také estetické operace za úhradu. Jako jedni z mála v regionu se tu například specializují na operace spodních víček. Vyšetření dětí i dospělých jsou standardně hrazena ze zdravotního pojištění.

Oční klinika Liberec je akreditovaným pracovištěm Ministerstva zdravotnictví ČR pro vzdělávání mladých oftalmologů. Mladí lékaři tu mohou díky odbornému vedení získávat atestaci prvního a druhého stupně. Pacientům tu zároveň nabízí služby i speciálně školený optik.

Šedý zákal

Šedým zákalem (kataraktou) trpí téměř polovina lidí nad 65 let. Nad 75 let je jím postiženo dokonce až 70 % lidí.

Je to onemocnění, při kterém dochází k postupnému zkalení čočky. To omezuje průnik světla, dopadajícího na sítnici, a zrak se postupně zhoršuje. Jedinou možností léčby je operační zákrok, při kterém se zkalená čočka z oka odstraní a nahradí čočkou umělou.