Dnes o tom informoval jablonecký primátor a člen vyjednávacího týmu ODS Petr Beitl. Stejnou nabídku dostala i ČSSD, zatím se ale nerozhodla.

"Poslední slovo bude mít krajský výkonný výbor, který by se měl sejít v pondělí," sdělil volební manažer Radek Polma.

Stále reálněji tak v Libereckém kraji vypadá prostá koalice vítězného uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj, která má v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů.

I proto se starostové snažili získat širší podporu a nabídli ČSSD a ODS spolupráci a místa dvou neuvolněných radních bez pevné koaliční smlouvy. Pro změnu je totiž koalice s občanskými nebo sociálními demokraty nepřijatelná.

Kdo bude vládnout Libereckému kraji?

"Projednávali jsme to na našem klubu a shodli jsme se na tom, že o tento typ spolupráce nemáme zájem. Není to nabídka pro politickou stranu, je to takový podivný kompromis," řekl Beitl. Dodal, že pokud bude mít ODS zájem najít soulad s novým vedením kraje, tak k tomu dvě křesla v radě nepotřebuje.

"Jsme schopni všechny věci prospěšné pro občany Libereckého kraje podpořit. Pokud by byla jasně definovaná koalice, tak do toho vstoupíme, abychom mohli být zodpovědní i za rozhodování, ale touto formou ne," dodal. ODS je podle něj připravena být i v opozici.


Starostové pro Liberecký kraj volby v kraji vyhráli a získali 13 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

Druhá skončila KSČM a třetí Změna pro Liberecký kraj, obě mají po deseti mandátech. Čtvrtí sociální demokraté obsadili sedm křesel a pátá ODS pět. Změna pro Liberecký kraj preferuje od začátku koalici jen se starosty.

Už před volbami se změna od koalice s ostatními třemi stranami distancovala a lídr Jan Korytář nevidí důvod, proč rozhodnutí pár dní po volbách měnit. Stejnou nabídku jako ODS a ČSSD by dal i komunistům, kteří skončili jako druzí. Starostové o tom však zatím neuvažují.